Już dziś zapisz się do ZDS! SPRM Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
SPRM Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Kolejna rekomendacja techniczna OMRT. Teraz normalia 15 stycznia 2019
W dniu 9 stycznia odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie Ogólnopolskiej Motoryzacyjnej Rady Technicznej. W trakcie posiedzenia przyjęto kolejną, piątą rekomendację techniczną do stosowania przez serwisy blacharsko-lakiernicze w procesie likwidacji i rozliczenia szkód komunikacyjnych.

Nowa rekomendacja zajmuje się ważnym problemem jakim jest model stosowania i rozliczenia normaliów. Tekst rekomendacji poniżej. Wszystkie rekomendacje OMRT oraz inne dokumenty Rady znajdą Państwo na www.omrt.org.pl. Związek po raz kolejny apeluje do członków ZDS, posiadających serwisy blacharsko-lakiernicze o stosowanie wszystkich rekomendacji OMRT w kosztorysach i rozliczeniach szkód.

REKOMENDACJA NR 5
Ogólnopolskiej Motoryzacyjnej Rady Technicznej z dnia 9 stycznia 2019 w sprawie:

NORMALIA

Definicja normaliów
Normalia to materiały służące do przeprowadzenia naprawy zgodnie z technologią producenta pojazdu i umożliwiające przywrócenie stanu pojazdu sprzed szkody. Dodatkowo normalia umożliwiają prawidłowe zabezpieczenie i przechowywanie samochodu podczas całego procesu naprawy. Do normaliów nie możemy zaliczać części lub materiałów występujących w katalogu części zamiennych producenta pojazdu.

Ryczałtowa wartość normaliów
W naprawach w których są zastosowane części zamienne, OMRT rekomenduje stosowanie ryczałtowej wartości normaliów w wysokości 2% (dwa procent) wartości części zamiennych.
OMRT rekomenduje by koszt normaliów był naliczany również w naprawach do których wykonania nie są użyte części zamienne albo ich wartość jest niższa niż wartość robocizny lakierniczej, mechanicznej i blacharskiej łącznie. W takim przypadku ryczałtowy koszt normaliów powinien wynosić 3% (trzy procent) wartości naliczonej od wartości robocizny blacharskiej i mechanicznej wykazanych w kosztorysie.

Instrukcja techniczna wdrożenia rekomendacji
Koszt normaliów naliczany w systemie Audatex od wartości oryginalnych części zamiennych jest wprowadzany w kodzie 28 i ustawiony systemowo na 2% (dwa procent).
Koszt normaliów naliczany w systemie Audatex tylko od wartości robocizny mechanicznej i blacharskiej powinien zostać wprowadzony w kodzie 29 i wynosić 3 % (trzy procent).
 

« powrót