Już dziś zapisz się do ZDS! Może jednak nie ryzykuj? Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Karta ratownicza w pojeździe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów <b>Wspólny</b> głos polskich <b>Dealerów</b>
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Może jednak nie ryzykuj?
Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Karta ratownicza w pojeździe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Wspólny głos polskich Dealerów

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Obowiązek rejestracji samochodu w terminie 30 dni - czy korzystanie z profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie dla dealera konieczne? 25 czerwca 2019 szkolenie w Warszawie 25 czerwca 2019
Profesjonalna rejestracja pojazdów (potocznie - „tablice dealerskie”) to instytucja znana w wielu krajach Unii Europejskiej. Od 11 lipca 2019 zostanie wprowadzona także w Polsce. Będzie to zupełnie nowa forma rejestrowania samochodów demonstracyjnych przez dealerów.

Wszystko wskazuje przy tym, że korzystanie z profesjonalnej rejestracji pojazdów stanie się wkrótce dalece wskazane dla importerów i dealerów samochodów, ponieważ będzie ono mogło ich uchronić przed poważnymi stratami finansowymi.

Obecnie procedowane są aż dwa projekty ustaw, które wprowadzać będą dla właściciela obowiązek złożenia wniosku o rejestrację w terminie 30 dni od dnia:
1) zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3) dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej;
4) sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Brak spełnienia powyższego obowiązku obwarowany ma być karą pieniężną w wysokości 1000 zł – od jednego pojazdu. Tak wynika ze znajdującego się w parlamencie projektu ustawy… o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (nr druku sejmowego 3495). Dlaczego przepisy te znalazły się akurat w takiej ustawie? Na wprowadzenie sankcji za brak rejestrowania pojazdów naciska od jakiegoś czasu Komisja Europejska, która grozi Polsce wszczęciem odpowiedniego postępowania właśnie za brak egzekwowania obowiązku rejestrowania pojazdów przywożonych do naszego kraju. Za postępowanie przed KE odpowiedzialne jest Ministerstwo Środowiska, a ten projekt ustawy jest ich autorstwa. Wygląda więc na to, że rządzący są zdeterminowani do wprowadzenia takiego zapisu, skoro umieścili go na szybko w tak dalekim od tematu rejestracji pojazdów akcie prawnym. 14 czerwca 2019 w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie tej ustawy. Dodatkowo obowiązek złożenia wniosku o rejestrację przewiduje także projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji w dniu 14 maja 2019 (numer z wykazu RCL: UD515).

Oba omawiane projekty przewidują jednak, że obowiązku składania wniosku o rejestrację w terminie 30 dni nie będzie stosować się właśnie do podmiotu uprawnionego do profesjonalnej rejestracji, w odniesieniu do pojazdów, dla których podmiot posiada ważną decyzję o profesjonalnej rejestracji pojazdów. Tym samym importerzy lub dealerzy, którzy będą legitymować się decyzją o profesjonalnej rejestracji nie będą musieli składać wniosku o rejestrację swoich pojazdów terminie 30 dni od ich nabycia. Warto więc będzie “zaopatrzyć się” w taką decyzję chociażby z tego tytułu.

Z całością ustawy można zapoznać się tutaj.

W dniu 14 czerwca 2019 roku odbyło się także spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji. Na spotkaniu tym obecny wiceminister cyfryzacji Karol Okoński poinformował, że aplikacja do prowadzenia wykazu pojazdów wykorzystywanych do jazd testowych wraz z „wpinką” co CEPiK będzie dostępna prawdopodobnie dopiero od pierwszego kwartału 2020 roku. Oznacza to, że początkowo wykaz będzie musiał być prowadzony w tradycyjnej formie papierowej lub pliku.

Jakich pozostałych formalności należy dopełnić? Jakie korzyści dla dealerów niosą za sobą wprowadzane przepisy? I przede wszystkim – czy to się opłaca? Tego wszystkiego można się dowiedzieć na stworzonej przez ZDS stronie: https://www.tablicedealerskie.pl/

25 czerwca 2019 w Airport Hotel Okęcie w Warszawie (ul. 17 Stycznia 24), ZDS organizuje specjalne dedykowane dealerom samochodów szkolenie z korzystania z nowej instytucji prawnej. Nowe przepisy wywołują wiele pytań i niejasności. Podczas szkolenia krok po kroku omówimy wszystkie punkty procedury niezbędnej do posługiwania się profesjonalnymi tablicami dealerskimi. Dodatkowym atutem szkolenia będzie szczegółowe omówienie i przekazanie Państwu najważniejszych wzorców dokumentów wymaganych do pozyskania tablic dealerskich. Szkolenie poprowadzi radca prawny Związku Dealerów Samochodów mecenas Paweł Tuzinek, doskonale znający branżę dealerską, jej specyfikę i problemy. Na bieżąco uczestniczył on w procesie legislacyjnym wprowadzającym przepisy o tablicach dealerskich.

Więcej szczegółów o szkoleniu znajduje się tutaj: https://www.tablicedealerskie.pl/szkolenie
 

« powrót