Już dziś zapisz się do ZDS! Może jednak nie ryzykuj? Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Karta ratownicza w pojeździe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów <b>Wspólny</b> głos polskich <b>Dealerów</b>
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Może jednak nie ryzykuj?
Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Karta ratownicza w pojeździe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Wspólny głos polskich Dealerów

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Obowiązkowy split payment w handlu częściami do pojazdów - Ministerstwo Finansów jeszcze nic nie wie 26 marca 2019
Podzielona płatność obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2018. Jak dotąd stosowanie mechanizmu jest dobrowolne – nabywca towarów lub usług samodzielnie decyduje, czy chce zapłacić kontrahentowi zwykłym przelewem, czy z zastosowaniem split payment.

Kilka tygodni temu Polska uzyskała jednak od Komisji Europejskiej zezwolenie na wprowadzenie obowiązku stosowania podzielonej płatności - mocą decyzji o numerze 5849/19 – dla 156 kategorii towarów i usług, w tym dla kilkunastu kategorii dotyczących części do samochodów i motocykli.

Jako, że wprowadzenie obowiązkowego split payment będzie mogło mieć duży wpływ na rentowność serwisów oraz będzie powodować problemy przy wystawianiu łącznej faktury za części i serwis, ZDS wystąpił do Ministerstwa Finansów w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej o udzielenie informacji w jakich kategoriach split payment zostanie wprowadzony i kiedy.

Z odpowiedzi uzyskanej oficjalnie od Ministerstwa Finansów niestety niewiele wynika. Ministerstwo nie wie jeszcze dla których ze 156 grup towarów i usług skorzysta z decyzji i kiedy to nastąpi. Jedyny konkret jaki wynika z pisma, które przekazujemy w załączeniu, jest taki, że zgoda obowiązuje do 28 lutego 2022 roku.

« powrót