Już dziś zapisz się do ZDS! SPRM Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów Kongres Dealerów 2018
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
SPRM Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Kongres Dealerów 2018

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Projekt penalizacji cofania liczników już w Sejmie 04 października 2018
Coraz bliżej realizacji jest kolejny wieloletni postulat branży dealerskiej. Do Sejmu został właśnie skierowany projekt zmiany przepisów dotyczący karania za fałszowanie przebiegu pojazdów.

Projekt przewiduje wprowadzenie do Kodeksu karnego zupełnie nowego typu przestępstwa, tj. nowego art. 306a KK:

„§1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l.
§3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Ponadto służby kontrolujące ruch drogowy będą podczas kontroli drogowej spisywać stan licznika i ta informacja również trafi do CEP. Trudniej będzie więc zmienić wskazanie licznika, ponieważ więcej informacji o tym będzie zapisane w systemie.
Projekt właśnie trafił do Sejmu. Przed pierwszym czytaniem został skierowany do Biura Legislacyjnego. Planowany termin wejścia w życie przepisu karnego to 1 stycznia 2019 roku, a przepisów „administracyjnych” – 1 stycznia 2020 roku.

Z projektem i stanem prac sejmowych można zapoznać się w tym miejscu. Prosimy o ewentualne uwagi branży na adres p.tuzinek@zds.org.pl.
 

« powrót