Już dziś zapisz się do ZDS! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO- zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów Kongres Dealerów 2018
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO- zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Kongres Dealerów 2018

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Split payment. Pierwsze odpowiedzi od importerów 12 października 2017
W ubiegłym tygodniu Związek wystosował do wszystkich importerów samochodów list z zapytaniem o planowaną politykę w zakresie stosowania modelu split payment we wzajemnych rozliczeniach handlowych Dealer – Importer po 1 kwietnia 2018 roku.

W ostatnich dniach do biura Związku trafiła pierwsza odpowiedź od Mazda Motor Poland, która jest bardzo optymistyczna: „Zawsze działamy zgodnie z prawem oraz z zachowaniem zdrowego rozsądku. W tym przypadku oznacza to możliwość płatności w wybrany przez Dealera sposób zgodny z obowiązującymi (na dany moment) przepisami prawa.” – czytamy w piśmie Mazda MP. Pozostaje mieć nadzieję, że odpowiedzi kolejnych importerów będą brzmieć dokładnie w tym samym tonie.
Przypominamy, że rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej do polskiego systemu prawnego podzieloną płatność faktur VAT tzw. split payment. Od 1 kwietnia 2018 roku zapłata za nabyty towar lub usługę dzielona będzie na dwie części. Pierwsza z nich — kwota odpowiadająca wartości sprzedaży netto — wpłacona ma być przez nabywcę na wskazany przez niego rachunek bankowy. Druga część — odpowiadająca kwocie podatku VAT — wpłacana ma być na osobny tzw. rachunek VAT. O wyborze podzielonej płatności za nabyty towar czy usługę decydować będzie nabywca. Z konta VAT podatnik będzie mógł płacić jedynie VAT innym kontrahentom oraz regulować podatki VAT w US.
 

« powrót