Już dziś zapisz się do ZDS! Może jednak nie ryzykuj? Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Karta ratownicza w pojeździe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów <b>Wspólny</b> głos polskich <b>Dealerów</b>
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Może jednak nie ryzykuj?
Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Karta ratownicza w pojeździe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Wspólny głos polskich Dealerów

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

"Tablice dealerskie" od 11 lipca 16 lipca 2019
Od 11 lipca 2019 polscy dealerzy mogą składać wnioski o wydanie profesjonalnych tablic i blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych. Tego dnia weszła w życie ustawa wprowadzająca do Prawa o ruchu drogowym instytucję profesjonalnej rejestracji pojazdów.

Będzie to zupełnie nowa forma rejestrowania pojazdów do celów jazd testowych. Jej adresatem będą więc głównie dealerzy samochodów (stąd potoczna nazwa “tablice dealerskie”) ale będzie ona dostępna także dla producentów samochodów i ośrodków badawczych.

Profesjonalna rejestracja polegać będzie na tym, że przedsiębiorca zajmujący się produkcją, dystrybucją (sprzedażą prowadzoną w ramach handlu) lub badaniem pojazdów albo jednostka uprawniona lub jednostka badawcza będą w drodze decyzji administracyjnej otrzymywali prawo do prowadzenia profesjonalnej rejestracji (ważne rok czasu). Wraz z taką decyzją będą dostawać zestaw specjalnych tablic rejestracyjnych (białych z zielonymi znakami – jak na powyższym obrazie) oraz blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych. W przypadku zamiaru odbycia jazdy testowej uprawniony będzie przymocowywał tablice do danego pojazdu oraz wypełniał dla niego blankiet dowodu (który będzie następnie ważny przez 30 dni). Po odbytej jeździe, w przypadku gdy będzie chciał dokonać jazdy innym autem, będzie tylko „przewieszał” tablice na to auto oraz analogicznie wypełniał na niego blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.

Dla dealerów samochodów nowy system pozwoli na oszczędności na autach testowych – na kosztach rejestracji oraz ubezpieczenia. Zyskiem będzie także większa wartość samochodu demonstracyjnego przy sprzedaży, który formalnie nie będzie nigdy zarejestrowany i nie będzie figurował w CEP. Także producenci chcący odbyć jazdę testową na drodze publicznej nie będą musieli rejestrować danego auta, co pozwoli na znaczne oszczędności.

Jak uzyskać decyzję? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdą Państwo na przygotowanej przez Związek stronę: www.tablicedealerskie.pl.

« powrót