Już dziś zapisz się do ZDS! SPRM Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów Kongres Dealerów 2018
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
SPRM Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Kongres Dealerów 2018

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Ustawy o podatkach dochodowych - rząd trochę ustąpił, ale walczymy dalej 04 października 2018
We wtorek 25 września Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych, który interesuje nas przede wszystkim z powodu planowanych zmian dotyczących zaliczania kosztów użytkowania aut oraz limitu na leasing. Ministerstwo Finansów ustąpiło trochę przedsiębiorcom, którzy głośno protestowali przeciwko nowym rozwiązaniom.

Po pierwsze, w nowej wersji projektu do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć 75 proc., a nie jak w poprzedniej wersji  50 proc., kosztów związanych z eksploatacją samochodu używanego w firmie w modelu mieszanym. Po drugie usunięto z projektu przepisy przejściowe, mówiące, że w przypadku zawartych do 1 stycznia 2019  umów leasingu lub najmu będą one rozliczane na dotychczasowych zasadach jedynie do końca 2020 roku. Wycofano także zapis, że jeżeli umowa zostanie zawarta po publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw to nowe zasady opodatkowania będą dla niej obowiązywać  już od 1 stycznia 2019 r.  Zgodnie z nową treścią projektu, umowy zawarte do końca tego roku, będą rozliczane na starych zasadach aż do wygaśnięcia umowy.

Rząd nie uwzględnił jednak postulatów organizacji przedsiębiorców i  branży motoryzacyjnej dotyczących rezygnacji z limitu 150 tys. zł odliczeń przy leasingowaniu samochodów.

Jak napisał Samar  „Dealerzy, importerzy i firmy leasingowe. Wszyscy będą mieli choć trochę powodów do zadowolenia.”  Może i tak, ale jednak ZDS i pozostałe organizacje motoryzacyjne nie zamierzają rezygnować ze swojego podstawowego celu, czyli wyrzucenia całego fragmentu nowelizacji ustawy dotyczącego samochodów do kosza. Zwłaszcza, że jak udowadniają przedstawiane władzom symulacje, wprowadzenie limitu przy leasingu aut o wartości powyżej 150 tys. zł nie przyniesie żadnych dodatkowych 100 mln wpływów (jak planuje MF), a jedynie jakieś 300 mln straty dla budżetu (jak wylicza ZDS).

W załączeniu ostatnia informacja prasowa ZDS w tej sprawie.

W październiku rozpoczną się prace sejmowe nad ustawą. Cały czas mamy nadzieję, że na tym etapie legislacji uda się wprowadzić dalsze poprawki, a może nawet całkowicie zatrzymać zmiany. Jak napisaliśmy w informacji prasowej „Trudno o większy absurd - podnieść podatki i wygenerować tym straty dla budżetu.”

« powrót