Już dziś zapisz się do ZDS! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO- zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów Kongres Dealerów 2018
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO- zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Kongres Dealerów 2018

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Wraca temat podatku handlowego - projekt zmian w podatku CIT i PIT wprowadza tzw. minimalny podatek od obiektów handlowo-usługowych 27 lipca 2017
W poprzednim tygodniu Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o CIT i PIT (projekt w załączniku), w którym zawarte są kolejne pomysły na uszczelnienie podatków i przeciwdziałanie optymalizacji podatkowej.

W projekcie znalazł się zapis (art. 1 ust. 14 projektu) wprowadzający tzw. minimalny podatek dochodowy od właścicieli obiektów handlowych o wartości powyżej 10 mln zł. Podatek ten ma wynieść 0,5 procenta od wartości nadwyżki powyżej 10 mln zł rocznie (0,042 proc. miesięcznie) . Przykładowo dla obiektu handlowo-usługowego o wartości księgowej 30 mln zł podatek wyniósł by rocznie 100 tys. zł. Tak wyliczony podatek byłby w całości odpisywany od wysokości należnego CIT. Ministerstwo Finansów uzasadnia wprowadzenie takiego opodatkowania założeniem, że właściciele nieruchomości komercyjnych zyskują średnio 5 proc. od kwoty zaangażowanego kapitału. Przy obowiązującej stawce CIT daje to rocznie około 1 proc. podatku liczony od wartości nieruchomości. Ministerstwo zakłada, że minimalny podatek powinien wynieść połowę tej kwoty.
Co to oznacza dla dealerów? Na polskim rynku istnieje wiele obiektów dealerskich o wartości powyżej 10 mln złotych. Przykładowo jeśli dealer posiada obiekt o wartości 20 mln złotych to należny podatek będzie wynosił 50 tys. zł rocznie. Jeśli należna wysokość podatku CIT z całej działalności będzie wynosiła powyżej tej kwoty to dealer w ogóle nie zapłaci nowego podatku. Jeśli mniej, to trzeba będzie dopłacić do 50 tys. Zł. Sytuacja może się nieco komplikować w przypadku firm, w których własność nieruchomości i działalność operacyjna są rozdzielone. Projekt zmian w ustawie wprowadza także wiele zapisów dotyczących ograniczeń optymalizacji podatkowej w tzw. podatkowych grupach kapitałowych.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Pomimo wakacji prosimy o pilne zapoznanie się z treścią projektu i przesyłanie uwag na adres: p.tuzinek@zds.org.pl do 28 lipca 2017. Jako, że projekt jest bardzo świeży w najbliższym czasie będzie Państwa informować o dalszych analizach znaczenia tych zmian dla działalności dealerskiej i działaniach opiniujących i lobbingowych podjętych przez ZDS.
 

« powrót