Już dziś zapisz się do ZDS! SPRM Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
SPRM Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

ZDS pisze do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie cofania liczników 18 stycznia 2018
W listopadzie 2017 roku na specjalnej konferencji prasowej ministrowie Ziobro i Jaki zaprezentowali koncepcję długo oczekiwanej przez branżę penalizacji cofania liczników w pojazdach mechanicznych. W minionym tygodniu Związek wystosował do MS pismo w którym w imieniu branży, wyraził pełne poparcie dla wprowadzenia do polskiego systemu prawa karnego tego rozwiązania.

W piśmie Związek wskazał, że zjawisko „cofania liczników” w Polsce w ostatnich latach przybrało formę zupełnie oficjalnej działalności zarobkowej. W niektórych miejscach, stanowiących w szczególności trasy tranzytu pojazdów używanych z Europy Zachodniej, pojawiły się działające zupełnie oficjalnie przedsiębiorstwa i punkty świadczące usługę „korekty przebiegu pojazdów”, polegającą na zaniżeniu rzeczywistego przebiegu całkowitego danego pojazdu. Poprzedni Ministrowie Sprawiedliwości nie wyrażali zainteresowania podjęciem prac ustawodawczych w kwestii rozwiązania problemu, wskazując że „cofanie licznika” może być ścigane na gruncie obecnie istniejących przepisów, z czym nie można się zgodzić, bo o ile sprzedaż pojazdu z zaniżonym przebiegiem może stanowić wypełnienie znamion przestępstwa oszustwa, to świadczenie usługi „cofania licznika” nie stanowi żadnego możliwego do udowodnienia przestępstwa, w szczególności pomocnictwa w oszustwie, ponieważ pomocnictwo musi być zawsze umyślne i w konkretnym znanym sprawcy przestępstwie.
Jednocześnie w zeszłym tygodniu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt przepisów, z którym można zapoznać się tutaj.
 

« powrót