Już dziś zapisz się do ZDS! SPRM Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
SPRM Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

ZDS występuje do PZU Pomoc w sprawie nowych umów o powierzenie przetwarzania danych osobowych 12 kwietnia 2018
Jak informowaliśmy, w lutym wszystkie autoryzowane serwisy, które mają zawartą z PZU Pomoc S.A. umowę ramową o likwidację szkód komunikacyjnych otrzymały od ubezpieczyciela do podpisania wzór umowy o powierzenie przetwarzania danych osobowych klientów których szkody są likwidowane.

Umowa taka jest oczywiście wymagana już według obecnych przepisów - na podstawie art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych, ale jako że 25 maja rozpoczyna się obowiązywanie RODO, firmy w naszej branży rozpoczęły proces "przerzucania się" takimi umowami. O takich umowach traktuje art. 28 RODO. Jedną z nich jest umowa zaproponowana przez PZU Pomoc S.A. Niemniej, w ocenie ZDS, umowa taka nie może być zaakceptowana przez dealerów.

Załączona opinia prawna Związku Dealerów Samochodów zawiera szereg zastrzeżeń do umowy. Najpoważniejszym z nich są przewidziane tam kary umowne, które poza nieadekwatną wysokością (30 tysięcy złotych za jedno „wykroczenie”), stanowić miałyby dodatkowy element ewentualnej odpowiedzialności dealera, poza przewidzianą przepisami odpowiedzialnością karną, cywilną lub administracyjną ze strony PUODO. Tym samym Związek ponownie rekomenduje niepodpisywanie umowy i stanowisko takie zostało też przekazane do PZU Pomoc.

Załącznik: Opinia dotycząca umowy o powierzenie danych osobowych

« powrót