Już dziś zapisz się do ZDS! SPRM Znamy się na motoryzacji! Dealerzy - Instytucje Finansowe Wybieram ASO - zapraszamy! <b>Wspólne </b> rozmowy dealerów Kongres Dealerów 2018
/
Już dziś zapisz się do ZDS!
SPRM Znamy się na motoryzacji!
Dealerzy - Instytucje Finansowe
Wybieram ASO - zapraszamy!
Wspólne rozmowy dealerów
Kongres Dealerów 2018

Strefa członkowska

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymać najnowsze
informacje wpisz swój adres e-mail

Pobierz cały raport (PDF)
dealerski przegląd prasy

Aktualności

Znowu wojna? Senat chce zakazać cesji praw do odszkodowania 08 listopada 2018
Od połowy bieżącego roku w Senacie trwały prace ustawodawcze nad projektem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Ustawa ta miała uregulować problemy z kancelariami odszkodowawczymi, pracującymi w imieniu klientów w zakresie szkód osobowych spowodowanych wypadkami, w tym głównie komunikacyjnymi.

Jako, że problemy te nie dotyczą w praktyce dealerów, zainteresowanie pracami legislacyjnymi w tym zakresie ze strony Związku było niewielkie.

Wszystko jednak zmieniło się 26 października. W ostatniej chwili do projektu ustawy, który został skierowany do Sejmu jako projekt senacki, trafił zapis art. 9 w brzmieniu „Nie można przenieść wierzytelności z tytułu czynów niedozwolonych na doradcę lub osobę trzecią”. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, tylko zakaz cesji wierzytelności klienta w stosunku do zakładów ubezpieczeń. I dotyczy także możliwości cesji takich wierzytelności na serwisy likwidujące szkody komunikacyjne przy metodzie serwisowej. Niestety wszystko wskazuje na to, że niejako „przy okazji” lobby ubezpieczeniowe, chce w pełni ubezwłasnowolnić klientów rozliczających się metodą warsztatową i nie dawać im prawa scedowania sporów o wysokość ubezpieczenia na profesjonalne służby prawne warsztatów naprawczych. Jakie będą tego konsekwencje? Gigantyczne. Czy wyobrażacie sobie Państwo , że klient będzie wynajmował prawnika, żeby dochodzić 300 pln niedopłaty? Czy wyobrażacie sobie Państwo w jaki sposób warsztaty będą dochodzić teraz niedopłat z kosztorysów? Będą musiały domagać się ich od klienta w sądach? Sprawa jest niezwykle poważna i wymaga natychmiastowej aktywności wszystkich motoryzacyjnych uczestników rynku, organizacji konsumenckich, rzecznika ubezpieczonych itp. Miejmy nadzieję , ze zapis ten wynika z błędu legislacyjnego i w procesie prac sejmowych uda się go poprawić. Bo jeśli nie, to TU zarobią dodatkowe kilkanaście milionów złotych rocznie, ale konsekwencje dla klientów i warsztatów będą opłakane.

Z projektem można zapoznać się tutaj. O działaniach ZDS w tym temacie będziemy informować na bieżąco.
 

« powrót