Jak informowaliśmy i co też było przedmiotem specjalnego szkolenia ZDS w grudniu (prezentacja do pobrania w Strefie Członkowskiej), od nowego roku wchodzą bardzo ważne zmiany w przepisach dotyczących rękojmi. Poniżej syntetycznie opis zmian.
- Nowela przenosi dotychczasowe regulacje dotyczące roszczeń z rękojmi dla konsumenta z Kodeksu cywilnego do ustawy o prawach konsumenta.
- Ustawa eliminuje pojęcia wady fizycznej i wady prawnej, a w zamian za to po prostu określa jaki towar jest zgodny z umową. W świetle wprowadzonego art. 43b towar jest zgodny z umową, jeżeli zgodne z umową pozostają w szczególności jego:
1) opis, rodzaj, ilość, jakość, kompletność i funkcjonalność, a w odniesieniu do towarów z elementami cyfrowymi – również kompatybilność, interoperacyjność i dostępność aktualizacji;
2) przydatność do szczególnego celu, do którego jest potrzebny konsumentowi, o którym konsument powiadomił przedsiębiorcę najpóźniej w chwili zawarcia umowy i który przedsiębiorca zaakceptował.
Ponadto, towar, aby został uznany za zgodny z umową, musi:
1) nadawać się do celów, do których zazwyczaj używa się towaru tego rodzaju, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, norm technicznych lub dobrych praktyk;
2) występować w takiej ilości i mieć takie cechy, w tym trwałość i bezpieczeństwo, a w odniesieniu do towarów z elementami cyfrowymi – również funkcjonalność i kompatybilność, jakie są typowe dla towaru tego rodzaju i których konsument może rozsądnie oczekiwać, biorąc pod uwagę charakter towaru oraz publiczne zapewnienie złożone przez przedsiębiorcę, jego poprzedników prawnych lub osoby działające w ich imieniu, w szczególności w reklamie lub na etykiecie, chyba że przedsiębiorca wykaże, że:
a) nie wiedział o danym publicznym zapewnieniu i oceniając rozsądnie, nie mógł o nim wiedzieć,
b) przed zawarciem umowy publiczne zapewnienie zostało sprostowane z zachowaniem warunków i formy, w jakich publiczne zapewnienie zostało złożone, lub w porównywalny sposób,
c) publiczne zapewnienie nie miało wpływu na decyzję konsumenta o zawarciu umowy;
3) być dostarczany z opakowaniem, akcesoriami i instrukcjami, których dostarczenia konsument może rozsądnie oczekiwać;
4) być takiej samej jakości jak próbka lub wzór, które przedsiębiorca udostępnił konsumentowi przed zawarciem umowy, i odpowiadać opisowi takiej próbki lub takiego wzoru.
- Ustawa jako brak zgodności traktuje nieudostępnienie aktualizacji towarów z elementami cyfrowymi.
- Wprowadzono nową hierarchię żądań konsumenta w stosunku do przedsiębiorcy, gdy towar okaże się niezgodny z umową. Konsument może żądać jego naprawy lub wymiany. Przedsiębiorca może dokonać wymiany, gdy konsument żąda naprawy, lub przedsiębiorca może dokonać naprawy, gdy konsument żąda wymiany, jeżeli doprowadzenie do zgodności towaru z umową w sposób wybrany przez konsumenta jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów dla przedsiębiorcy.
Zgodnie z nowym art. 43e konsument może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, gdy:
1) przedsiębiorca odmówił doprowadzenia towaru do zgodności z umową;
2) przedsiębiorca nie doprowadził towaru do zgodności z umową;
3) brak zgodności towaru z umową występuje nadal, mimo że przedsiębiorca próbował doprowadzić towar do zgodności z umową;
4) brak zgodności towaru z umową jest na tyle istotny, że uzasadnia obniżenie ceny albo odstąpienie od umowy bez uprzedniego skorzystania ze środków ochrony określonych w art. 43d (czyli żądanie naprawy lub wymiany);
5) z oświadczenia przedsiębiorcy lub okoliczności wyraźnie wynika, że nie doprowadzi on towaru do zgodności z umową w rozsądnym czasie lub bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta.
- Sprzedawca-przedsiębiorca będzie musiał odebrać towar niezgodny z umową, a konsument ma go jedynie udostępnić. Pomimo tego, że dotychczas sprzedawca ponosił koszt dostarczenia towaru reklamowanego, to jednak kwestie logistyczne były po stronie kupującego. Wobec tej zmiany ostro protestowała branża dystrybutorów samochodów.
- Wydłużeniu uległy terminy przedawnienia roszczenia z tytułu rękojmi – do 6 lat
- Wydłużeniu uległy terminy domniemania istnienia niezgodności towaru z umową w chwili dostarczenia towaru. Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności towaru z umową istniejący w chwili jego dostarczenia i ujawniony w ciągu dwóch lat od tej chwili, chyba że termin przydatności towaru do użycia, określony przez przedsiębiorcę, jego poprzedników prawnych lub osoby działające w ich imieniu, jest dłuższy. Domniemywa się, że brak zgodności towaru z umową, który ujawnił się przed upływem dwóch lat od chwili dostarczenia towaru, istniał w chwili jego dostarczenia, o ile nie zostanie udowodnione inaczej lub domniemania tego nie można pogodzić ze specyfiką towaru lub charakterem braku zgodności towaru z umową.
- Ustawa definiuje również usługę cyfrową, za którą należy uznać usługę pozwalającą konsumentowi na:
1) wytwarzanie, przetwarzanie, przechowywanie lub dostęp do danych w postaci cyfrowej,
2) wspólne korzystanie z danych w postaci cyfrowej, które zostały przesłane lub wytworzone przez konsumenta lub innych użytkowników tej usługi,
3) inne formy interakcji za pomocą danych w postaci cyfrowej.
- Przepisy dotyczące rękojmi w stosunku do przedsiębiorców nie zostały zmienione.