STATUT
ZWIĄZKU DEALERÓW SAMOCHODÓW
Tekst jednolity z dnia 30 maja 2019 r.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Organizacja pracodawców o nazwie Związek Dealerów Samochodów, zwana dalej „Związkiem” jest dobrowolną, samorządną organizacją, niezależną w swej działalności statutowej od organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, jak również od innych organizacji społecznych i zawodowych oraz organizacji politycznych.
- Związek działa na podstawie Ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o organizacjach pracodawców (Dz. U. Nr 55, poz. 235 z późniejszymi zmianami).
- Związek może używać skrótu ZDS oraz nazw w innych językach, będących tłumaczeniem z języka polskiego.
§ 2
- Związek ma osobowość prawną.
- Związek działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą Związku jest Warszawa, województwo mazowieckie.
- Związek może przystępować do krajowych i międzynarodowych organizacji.
- Związek może posiadać znak graficzny.
CELE I ZADANIA ZWIĄZKU ORAZ SPOSOBY I FORMY ICH REALIZACJI
§ 3
Podstawowym celem Związku jest ochrona praw i reprezentowanie interesów oraz kształtowanie jednolitego stanowiska pracodawców branży dystrybucji samochodów i usług serwisowych, w szczególności wobec związków zawodowych, pracowników, producentów i importerów samochodów oraz organów władzy administracji państwowej i samorządowej.
§ 4
Do zadań Związku należą w szczególności:
- reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych członków Związku;
- oddziaływanie na kształtowanie polityki społecznej, ekonomicznej oraz ustawodawstwa;
- występowanie do organów posiadających inicjatywę prawodawczą z wnioskami oraz opiniami w zakresie aktów prawnych dotyczących interesów pracodawców w zakresie stosunków pracy i polityki gospodarczej, w szczególności dotyczącej branży motoryzacyjnej;
- występowanie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskami na zasadach określonych w art. 191 Konstytucji RP w zakresie aktów normatywnych istotnych dla branży motoryzacyjnej;
- występowanie w postępowaniach sądowych i administracyjnych w charakterze uczestnika postępowania, w sprawach dotyczących ochrony interesów członków związku na zasadach określonych w odpowiednich przepisach prawa;
- współdziałanie z innymi organizacjami reprezentującymi interesy branży motoryzacyjnej;
- kształtowanie i popularyzowanie odpowiedniego wizerunku pracodawców dystrybucji samochodów i usług serwisowych;
- prowadzenie działań prawnych, marketingowych oraz edukacyjnych celem promowania ochrony środowiska, ochrony konkurencji i konsumentów oraz postępu technologicznego w dziedzinie dystrybucji samochodów i usług serwisowych.
§ 5
Cele i zadania Związku są realizowane w szczególności poprzez:
- zajmowanie stanowisk i prezentowanie opinii w sprawach objętych zadaniami Związku;
- występowanie do przedstawicieli organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego i władz sądowych w charakterze uczestnika postępowania, w sprawach objętych niniejszym statutem;
- opiniowanie założeń i projektów ustaw oraz aktów wykonawczych w zakresie objętym niniejszym statutem;
- delegowanie swoich przedstawicieli do organów doradczych władzy i administracji państwowej oraz samorządowej;
- organizowanie zespołów doradczych oraz zatrudnianie pracowników i ekspertów do wykonywania zadań statutowych;
- inspirowanie inicjatyw gospodarczo-społecznych oraz prowadzenie doradztwa organizacyjnego, prawnego, ekonomicznego i technicznego oraz wykonywanie ekspertyz na rzecz członków związku;
- organizowanie seminariów, konferencji i innych form wymiany poglądów i doświadczeń.
§ 6
- Do realizacji celów statutowych Związek może prowadzić działalność gospodarczą, tworzyć fundacje, fundusze i uczestniczyć w innych przedsięwzięciach gospodarczych.
- Dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez Związek służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
CZŁONKOSTWO
§ 7
Członkostwo w Związku jest dobrowolne i nie ogranicza działalności własnej członka.
Członkostwo dzieli się na:
- zwyczajne
- wspierające
- Członkami zwyczajnymi mogą być osoby fizyczne i prawne, będące autoryzowanymi dealerami samochodów osobowych i ciężarowych i autoryzowanymi serwisami motoryzacyjnymi, prowadzące działalność gospodarczą na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Członkami wspierającymi mogą być instytucje, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej i osoby fizyczne, które zadeklarowały pomoc finansową lub rzeczową albo własną pracę na rzecz realizacji celów Związku.
§ 8
- Warunkiem przyjęcia do Związku jest złożenie pisemnej deklaracji wyrażającej chęć członkostwa w Związku, podpisanej przez podmiot umocowany do składania oświadczeń woli w imieniu zainteresowanego.
- Podmiot posiadający osobowość prawną reprezentuje w związku osoba imiennie upoważniona przez statutowy organ członka umocowany do składania oświadczeń woli w jego imieniu.
- Decyzję o przyjęciu członka zwyczajnego, wspierającego podejmuje Rada Dealerów. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nowo przyjęty członek zobowiązany jest uiścić wpisowe o którym mowa w par. 15 ust 1 pkt Wpisowe nie podlega zwrotowi w przypadku ustania członkostwa.
- W razie odmowy przyjęcia w poczet członków zwyczajnych Związku wnioskodawcy przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Związku za pośrednictwem Komisji Rewizyjnej.
- Walne Zgromadzenie podejmuje uchwałę w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu.
§ 9
- Członkowie zwyczajni mają prawo do biernego i czynnego prawa wyborczego.
- Wszyscy Członkowie wspierający reprezentowani są na Walnym Zgromadzeniu Członków Związku przez jedną osobę wskazaną i umocowaną zgodnie z wewnętrzną strukturą tych podmiotów.
§ 10
Członkowie zwyczajni Związku mają prawo do:
- uczestniczenia w pracach Związku i jego organów;
- korzystania ze wsparcia Związku we wszystkich sprawach objętych niniejszym statutem;
- prawo do dostępu i korzystania z wszelkich informacji dotyczących Związku;
- prawo do wnoszenia do władz Związku uwag na temat działalności Związku oraz propozycji dotyczących form jego działalności.
§ 11
Do obowiązków członka należy:
- przestrzeganie postanowień statutu Związku i uchwał władz Związku;
- branie czynnego udziału w pracach Związku;
- opłacanie terminowo składek obowiązujących w Związku, przy czym Związek jest uprawniony do dochodzenia nieopłaconych składek członkowskich w postępowaniu sądowym;
- dbanie o dobre imię Związku;
- pozyskiwanie nowych członków Związku.
§ 12
1. Członkostwo w Związku ustaje w razie:
- wystąpienia ze Związku;
- rozwiązania Związku;
- wykluczenia ze Związku przez Radę Dealerów w przypadku zaistnienia którejkolwiek z poniższych przesłanek:
-
- nieprzestrzegania obowiązków statutowych członka;
- uchylenia się od opłacania składek członkowskich przez okres jednego roku;
- zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej lub utratę autoryzacji dealerskiej i serwisowej;
- likwidacji lub śmierci członka Związku;
- działalności członka na szkodę Związku;
- uchylania się od wypełniania obowiązków statutowych.
-
2. Deklarację wystąpienia ze Związku składa się najpóźniej na sześć miesięcy przed upływem roku kalendarzowego, tj. do dnia 30 czerwca, w formie pisemnej, ze skutkiem na koniec roku w którym złożono deklarację wystąpienia.
3. Wykluczenie następuje na mocy uchwały Rady Dealerów, podjętej większością głosów, przy obecności co najmniej połowy jej składu.
4. Od uchwały Rady Dealerów w sprawie wykluczenia przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Związku. Do czasu rozpatrzenia odwołania przez Walne Zgromadzenie Członków, członek, który je złożył jest zawieszony w prawach i obowiązkach. Decyzja Walnego Zgromadzenia Związku rozstrzygająca w przedmiocie odwołania jest ostateczna.
5. W związku z ustaniem członkostwa nie przysługują żadne roszczenia do majątku Związku.
ORGANY ZWIĄZKU
§ 13
Władzami Związku są:
- Walne Zgromadzenie Członków;
- Rada Dealerów;
- Prezes Związku;
- Komisja Rewizyjna.
§ 14
- Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższym organem Związku.
- Rada Dealerów zwołuje Walne Zgromadzenie Członków, co najmniej raz w roku, w okresie sześciu miesięcy od zakończenia roku obrachunkowego, powiadamiając skutecznie (np. faksem, listem poleconym, pocztą elektroniczną – email) członków o terminie, miejscu, propozycjach porządku obrad oraz projektach uchwał nie później niż na 14 dni przed terminem obrad.
- Rada Dealerów może zwołać Walne Zgromadzenie z własnej inicjatywy, a także zobowiązana jest zwołać Walne Zgromadzenie Członków na wniosek co najmniej trzydziestu procent ogólnej liczby członków Związku w terminie 28 dni od zgłoszenia wniosku. Walne Zgromadzenie Członków zwoływane zgodnie z postanowieniami powyżej jest Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Członków. Postanowienia ust. 2 w sprawie powiadomienia stosuje się odpowiednio.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków podejmowane są zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy uprawionych do głosowania, z tym że Zgromadzenie Członków zwoływane w drugim terminie, który może być wyznaczony 30 minut później tego samego dnia – może ona skutecznie obradować bez względu na liczbę uczestników.
- Walne Zgromadzenie Członków wyraża swoją wolę w formie uchwał.
- Każdemu członkowi zwyczajnemu Związku przysługuje jeden głos.
§ 15
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków należą wszystkie sprawy Związku nie zastrzeżone niniejszym Statutem dla Rady Dealerów, Prezesa Związku lub Komisji Rewizyjnej, w szczególności:
- uchwalenie Statutu i jego zmian;
- uchwalenie programów działania i głównych kierunków działalności merytorycznej oraz finansowej Związku;
- uchwalanie wysokości wpisowego i składek członkowskich oraz terminów ich płatności;
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Rady Dealerów oraz udzielanie temu organowi absolutorium.
- wybór i odwołanie w głosowaniu tajnym członków Rady Dealerów oraz Komisji Rewizyjnej;
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Związku i przeznaczeniu jego majątku.
- Do kompetencji Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków należą wszystkie sprawy zawarte we wniosku o jego zwołanie.
§ 16
- Rada Dealerów jest organem zarządzającym pracami Związku między posiedzeniami Walnego Zgromadzenia Członków.
- Kadencja Rady Dealerów trwa 4 lata.
- W skład Rady Dealerów wchodzą:
- Przewodniczący Rady;
- Członkowie Rady Dealerów w liczbie od 8 (ośmiu) do 16 (szesnastu).
- Rada Dealerów wybiera w głosowaniu jawnym przewodniczącego Rady spośród swoich członków.
- Posiedzenia Rady Dealerów odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. 5a. Posiedzenia Rady Dealerów mogą się również odbywać przy użyciu telefonu lub w formie wideo-konferencji.
- Uchwały Rady Dealerów podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Rady Dealerów.
- Posiedzenia Rady Dealerów zwołuje i przewodniczy im Przewodniczący Rady, a w przypadku jego nieobecności – Wiceprzewodniczący Rady lub wyznaczony przez niego członek Rady Dealerów. 7a. Rada Dealerów może podejmować wiążącą uchwałę poza posiedzeniem, jeżeli wszyscy członkowie Rady Dealerów głosują jednomyślnie za przyjęciem takiej uchwały w trybie pisemnym, za pośrednictwem faksu lub przy użyciu poczty elektronicznej.
- Wygaśnięcie mandatu członka Rady Dealerów następuje w wyniku upływu kadencji, a ponadto w następujących przypadkach:
- 1. rezygnacji z funkcji członka Rady Dealerów,
- 2.odwołania przez organ, który podjął uchwałę o jego powołaniu,
- 3. śmierci,
- 4.utraty upoważnienia do reprezentowania zrzeszonego w Związku pracodawcy.
9. Rada Dealerów może uzupełnić skład Rady Dealerów w czasie trwania kadencji, przy czym takie dokonanie kooptacji nie może dotyczyć więcej niż 1/3 składu.
10. Zasady pracy Rady Dealerów określa regulamin uchwalony przez ten organ.
§ 17
Do kompetencji Rady Dealerów należy:
- reprezentowanie Związku na zewnątrz i działanie w jego imieniu z zastrzeżeniem par. 26 ust. 1;
- kierowanie działalnością Związku zgodnie z postanowieniami Statutu oraz wytycznymi i uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków;
- uchwalanie okresowych planów działalności i budżetu;
- zatwierdzanie bilansu;
- powoływanie i odwoływanie Prezesa Związku przed upływem kadencji i określenie wysokości jego wynagrodzenia oraz udzielanie mu absolutorium;
- zarządzanie funduszami Związku i jego majątkiem;
- powoływanie i likwidowanie Oddziałów Regionalnych Związku;
- podejmowanie uchwał w sprawach Związku nie należących do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków, w tym uchwały o podjęciu działalności gospodarczej i określeniu jej przedmiotu (zgodnie z PKD);
- powoływanie Dyrektora Wykonawczego Związku i ustalanie jego wynagrodzenia;
- nadzór nad działalnością Prezesa Związku;
- podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia lub wystąpienia do organizacji krajowych i międzynarodowych;
- wybór biegłego rewidenta przeprowadzającego badanie sprawozdania finansowego Związku o ile zgodnie z przepisami prawa zaistnieje taka konieczność;
- podejmowanie uchwał (ad hoc) w sprawach przekazanych Radzie Dealerów przez Prezesa Związku. Podjęcie uchwały jest wiążące dla Prezesa Związku.
§ 18
- Prezesa na czteroletnią kadencję wybiera Rada Dealerów w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ich członków.
- Rada Dealerów ma prawo powierzyć funkcję Prezesa Związku osobie nie będącej reprezentantem zrzeszonego w Związku członka.
- Postanowienia par.16 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§ 19
Do kompetencji Prezesa należy:
- kierowanie bieżącą pracą Związku;
- nadzór nad wykonywaniem uchwał Walnego Zgromadzenia Członków i Rady Dealerów;
- sprawowanie nadzoru nad pracą Dyrektora Wykonawczego Związku;
- określenie zakresu obowiązków i kompetencji Dyrektora Wykonawczego i udzielanie mu stosownych pełnomocnictw;
- powoływanie i rozwiązywanie, w porozumieniu z Radą Dealerów, komisji, zespołów, komitetów, ustanawianie doradców i ekspertów oraz zatwierdzanie regulaminów ich działalności;
- zatrudnianie doradców i ekspertów, zlecanie doradcom i ekspertom prac oraz nadzorowanie ich wykonania;
- desygnowanie – w uzgodnieniu z Radą Dealerów – przedstawicieli Związku do udziału w radach, komisjach i komitetach organizacji i instytucji rządowych i samorządowych;
- podejmowanie decyzji w innych sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych organów Związku.
§ 20
- W przypadku czasowej niemożności pełnienia obowiązków przez Prezesa, powierza on pełnienie swoich obowiązków Dyrektorowi Wykonawczemu, o ile został powołany.
§ 21
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 (trzech) do 5 (pięciu) osób. Na pierwszym posiedzeniu członkowie Komisji wybierają spośród siebie w głosowaniu jawnym Przewodniczącego.
- Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata. Nie wolno łączyć funkcji członka Komisji Rewizyjnej z funkcją członka Rady Dealerów albo Prezesa Związku albo Dyrektora Wykonawczego.
- Postanowienia par. 16 ust. 9 stosuje się odpowiednio.
§ 22
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
- Dokonywanie oceny działalności statutowej i gospodarki finansowej oraz sporządzanie sprawozdań z wyników tych badań za okres kadencji i przedstawianie ich Walnemu Zgromadzeniu Członków Związku lub odpowiednio Radzie Dealerów wraz z wnioskiem o udzielenie absolutorium Radzie Dealerów i Prezesowi Związku.
- Opiniowanie i przedkładanie Walnemu Zgromadzeniu Członków sprawozdania finansowego i bilansu Związku.
ORGANIZACJA WEWNĘTRZNA ZWIĄZKU
§ 23
- Dla obsługi Związku tworzy się Biuro Związku.
- Pracą Biura kieruje Dyrektor Wykonawczy.
- Do kompetencji Dyrektora Wykonawczego należy kierowanie bieżącą, operacyjną działalnością biura Związku a w szczególności realizowanie zadań powierzonych mu przez Prezesa Związku oraz Radę Dealerów. Szczegółowy zakres obowiązków i uprawnień Dyrektora Związku określa Rada Dealerów z zastrzeżeniem postanowień par. 25 Statutu.
- Czynności prawnych w zakresie stosunków pracy pracowników Biura Związku dokonuje Dyrektor Wykonawczy.
MAJĄTEK ZWIĄZKU. REPREZENTACJA
§ 24
- Majątek Związku stanowią fundusze, na które składają się wpływy ze składek członkowskich i dobrowolnych wpłat członków oraz dochody z działalności gospodarczej, darowizny, zapisy, spadki oraz dochody z majątku związku.
§ 25
- Do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań finansowych upoważniony jest Prezes Związku jednoosobowo. Prezes Związku może ustanowić pełnomocników do reprezentacji związku na zewnątrz, określając zakres ich kompetencji.
- Do podpisywania korespondencji i dokumentów nie związanych z zaciąganiem zobowiązań upoważniony jest Dyrektor Wykonawczy Związku jednoosobowo.
ODDZIAŁY REGIONALNE
§ 26
- Oddziały Regionalne powoływane przez Radę Dealerów (na podstawie uchwały określającej siedzibę oraz terytorialny zakres działania Oddziału) działają w oparciu o niniejszy Statut i reprezentują Członków, których siedziby znajdują się na terenie ich działania. Obszar działania Oddziału Regionalnego powinien obejmować jedno województwo. Do momentu utworzenia Oddziału Rada Dealerów ma prawo powoływać Koordynatorów Regionalnych Związku w danym regionie.
§ 27
- Oddziały Regionalne na terenie swojego działania mogą, na podstawie i w zakresie pełnomocnictw otrzymanych od Rady Dealerów, organizować Zgromadzenie Ogólne swojego regionu zdolne do podejmowania uchwał, w tym do wyboru Prezesa Oddziału, Rady Oddziału oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału według zasad określonych w niniejszym Statucie dla wyboru organów Związku.
- Rada Oddziału Regionalnego może utworzyć dla swoich potrzeb Biuro.
- Uchwały władz statutowych danego Oddziału Regionalnego obowiązują tylko na obszarze jego działania.
- Rada Dealerów może uchylać uchwały, o których mowa w ust.3.
ROZWIĄZANIE ZWIĄZKU
§ 28
- Walne Zgromadzenie członków może podjąć uchwałę o rozwiązaniu Związku większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Związku.
- W uchwale o rozwiązaniu Związku, Walne Zgromadzenie Członków rozstrzyga o sposobie likwidacji oraz o przeznaczenia majątku Związku.