Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 1,87 miliarda złotych na rozwój infrastruktury przeznaczonej dla pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi. Budżet programu przewiduje inwestycje o sumarycznej wysokości 1 mld złotych przeznaczone na rozwój i przystosowanie sieci energetycznej do potrzeb stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pozostała część planowanego budżetu, czyli 870 mln zł zostanie przeznaczona na dopłaty do stacji ładowania pojazdów elektrycznych i stacji tankowania wodoru.
Bezzwrotne dofinansowania na utworzenie infrastruktury są przewidziane dla samorządów, przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz rolników indywidualnych. W ramach programu będą mogły zostać utworzone:
- stacje ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, na potrzeby indywidualne, nieprzeznaczone do świadczenia usług ładowania (budżet 70 mln zł)
- stacje ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, inne niż ogólnodostępne stacje ładowania (budżet 70 mln zł)
- ogólnodostępne stacje ładowania o mocy nie mniejszej niż 50 kW, lub przebudowa ogólnodostępnych stacji ładowania skutkująca przyrostem jej mocy do mocy nie mniejszej niż 50 kW (budżet 630 mln zł)
- ogólnodostępne stacje wodoru (budżet 100 mln zł)
Program NFOŚiGW przewiduje, że dofinansowania pomogą w utworzeniu ok. 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz około 20 stacji tankowania wodoru.
Wnioski o dofinansowanie w ramach planowanych trzech naborów będzie można składać od 7 stycznia 2022r. do 31 marca 2022r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie dostępny na stronie NFOŚiGW.