Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania akcyzą sprowadzanych samochodów. Przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy nie będzie już sposobem na uniknięcie podatku. Za rozliczenie akcyzy odpowie nie tylko osoba sprowadzająca lub przerabiająca samochód, ale również posiadacz pojazdu.
Od 1 lipca przedmiotem opodatkowania akcyzą będą również:
- dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy;
- nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b albo ust. 2, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Zmiana wynika z tego, że do tej pory częstym procederem w celu obejścia przepisów prawa w zakresie podatku akcyzowego było „przerobienie” samochodu osobowego na pojazd ciężarowy, ponieważ samochody ciężarowe nie są opodatkowane podatkiem akcyzowym. Było to częste zjawisko dotyczące sprowadzanych aut głównie w klasie premium. Tak przerobione auto było rejestrowane jako ciężarowy (bez akcyzy), a potem ponownie przerabiane na osobowy i sprzedawane. Od 1 lipca od aut ponownie przerobionych na auta osobowe po ich zarejestrowaniu w kraju i tak trzeba będzie zapłacić podatek.
Ponadto, w przypadku braku konieczności zapłaty podatku akcyzowego, trzeba będzie uzyskać od właściwego naczelnika urzędu skarbowego dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy. Dokument taki uzyskuje się na wniosek zainteresowanego podmiotu, na terytorium kraju, w którym dokonano na samochodzie zmian konstrukcyjnych, modyfikujących rodzaj danego pojazdu na samochód ciężarowy lub specjalny, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Do wniosku załączyć trzeba będzie dokumenty dotyczące samochodu, w szczególności fotografie, plany, schematy, katalogi, informacje od producenta lub inne dostępne dokumenty, umożliwiające organowi podatkowemu wydanie dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju.