Jak informują media, szykuje się długo wyczekiwana nowelizacja Kodeksu cywilnego, która zniesie wymóg zawarcia umowy leasingu w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Z aktualnego brzmienia art. 709(2) Kodeksu cywilnego wynika obowiązek zawarcia tej umowy w formie pisemnej. Brak zachowania tej formy obecnie wiąże się z nieważnością całej umowy leasingu. To samo tyczy się zmian w umowie – dla ich ważności również wymaga się zachowania formy pisemnej.
Nowelizacja ma łagodzić anachroniczne wymagania co do formy umowy leasingu. Projekt przewiduje nowe brzmienie, art. 709(2) Kodeksu cywilnego, który ma stanowić, że umowa leasingu powinna być zawarta w formie dokumentowej pod rygorem nieważności. Co to oznacza? Formę dokumentową reguluje art. 77(2) Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jest to złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu rozumianego jako nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Postać złożenia oświadczenia może być jakakolwiek (graficzna, w postaci obrazu, dźwięku itp.) oraz utrwalona na jakimkolwiek nośniku (papier, plik pdf, plik dźwiękowy, wiadomość email itp.) w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Nie ma wątpliwości, że jest to forma czynności prawnej o najniższym poziomie sformalizowania.
Wejście nowych przepisów w życie, które wstępnie planowane jest na drugą połowę bieżącego roku będzie znacznym ułatwieniem dla branży leasingowej i dealerskiej. Umowę będzie można zawrzeć np. przez e-maila lub rozmowę telefoniczną (która jednak zgodnie z powyższymi wymaganiami formy dokumentowej będzie musiała być nagrana, co obecnie nie stanowi problemu).
Projekt ustawy nowelizującej ma być wkrótce poddany konsultacjom.