Na 10 czerwca przewidziano wprowadzone ustawą z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (to ta sama ustawa, która wprowadziła obowiązkowe rejestrowanie / przerejestrowywanie pojazdów w terminie 90 dni od ich sprowadzenia / nabycia) czyszczenie bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Polska jest obecnie drugim najbardziej „zmotoryzowanym” krajem w UE, z ponad 700 zarejestrowanymi pojazdami osobowymi na 1000 obywateli. Prawie najwyższy jest też średni wiek samochodów osobowych, który wynosi około 21 lat. Operacja czyszczenia rejestru ma na celu urealnienie tych danych.
Podstawą do wygaśnięcia rejestracji pojazdu będzie sytuacja, w której posiadacz pojazdu nie zawarł umowy ubezpieczenia OC takiego pojazdu po dniu 21 lipca 2013 roku. Czyli co najmniej od tej daty w sposób ciągły pojazd nie posiada ubezpieczenia.
Wygaśnięcie nie będzie dotyczyć pojazdów zabytkowych oraz pojazdów wolnobieżnych. Przy czym pamiętajmy, że chodzi o pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym, to jest pojazdy które zostały wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, czyli na „żółtych tablicach”. Pojazdy unikatowe, czy kolekcjonerskie w rozumieniu przepisów o akcyzie, nie łapią się pod ten wyjątek.
Ustawodawca zostawił pewną furtkę bezpieczeństwa, ponieważ jeżeli dla danego pojazdu zostanie wygaszona jego rejestracja, to będzie on mógł być zarejestrowany ponownie.
Wielu starostów udostępniło na swoich stronach internetowych wyszukiwarkę numerów rejestracyjnych, które podlegać będą automatycznemu wygaśnięciu z dniem 10 czerwca 2024 roku.