Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z Centralnej Ewidencji Pojazdów (numer z wykazu RCL: 143). Projekt zakłada rozszerzenie zakresu danych udostępnianych z CEP w ramach usług „Mój pojazd” i HistoriaPojazdu.gov.pl.
Powyższe dwa systemy funkcjonują na podstawie rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów z dnia 8 listopada 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2085). Pierwszy z nich jest w zasadzie otwarty – informacje można uzyskać podając numer rejestracyjny pojazdu, jego VIN oraz datę pierwszej rejestracji. A więc trzeba dysponować dostępem do dowodu rejestracyjnego auta. Drugi system jest zamknięty – informacje z niego można uzyskać jedynie po zalogowaniu się w usłudze Obywatel.gov.pl (np. na podstawie Profilu Zaufanego), a informacje są dostępne – jak sama nazwa wskazuje – tylko dla widniejącego w CEPiK właściciela auta.
Z uwagi na różny stopień dostępu, dane w obu rejestrach różnią się. Teraz, zgodnie z nowym rozporządzeniem, nastąpi przede wszystkim zwiększenie zakresu danych w serwisie HistoriaPojazdu.gov.pl.
Z serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl będziemy mogli dowiedzieć się o szkodzie istotnej, kategoriach szkody istotnej oraz dacie zdarzenia powodującego jej wystąpienie, a także poznamy nazwę zakładu ubezpieczeń, który odnotował szkodę. Dodatkowo w HistoriaPojazdu.gov.pl znajdziemy informację czy dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe (wtórnik) są aktualnie zatrzymane. Projekt zakłada również możliwość sprawdzenia daty zakończenia okresu ubezpieczenia (do tej pory mieliśmy tylko informację czy jest aktualna polisa czy nie). Zakres danych w HistoriaPojazdu.gov.pl zostanie również rozszerzony o informację o dacie wydania pozwolenia czasowego. Doprecyzowano także zakres danych dotyczący kradzieży – udostępnieniu podlegać będzie data zgłoszenia kradzieży, a także data zgłoszenia odnalezienia pojazdu lub zaprzestania jego poszukiwań. Przewiduje się również, udostępnienie informacji o rodzaju badania dodatkowego.
Zgodnie z rozporządzeniem, w “Mój pojazd” i HistoriaPojazdu.gov.pl znajdą się informacje o wymianie licznika oraz spisanym przy wymianie stanie przebiegu.
Z projektu wynika że w systemie “Mój Pojazd” będzie także ujawniany odczytywany od 1 stycznia 2020 przez Policję i inne służby kontrolne stan licznika pojazdu na drodze (art. 129 ust. 2 pkt 4a Prawa o ruchu drogowym). Niestety, z nie do końca wiadomych przyczyn dane te nie będą widoczne w serwisie HistoriaPojazdu.gov.pl. Oznacza to, że potencjalni nabywcy pojazdów nie będą mieli za pomocą tego serwisu dostępu do bardzo bogatej informacji o stanie przebiegu pojazdu spisanej z drogi. Przypomnijmy, że w serwisie tym dostępne są (i dalej oczywiście będą) dane o stanie liczników podczas badania technicznego w SKP.
W związku z tym ZDS wystąpił do Ministerstwa Cyfryzacji jako autora projektu o jego zmianę i udostępnienie tych informacji także w serwisie „Historia Pojazdu”.
Z projektem rozporządzenia i aktualnym stanem prac można się zapoznać w tym miejscu.