Kilka dni temu prezydent podpisał ustawę o jednorazowej dopłacie dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania węgiel. W pracach nad tą ustawą pojawiły się głosy, że świadczenie powinno przysługiwać także ogrzewającym budynki innymi paliwami.
Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ukazała się właśnie informacja o rozwiązaniach ujętych w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Projekt ustawy ma na celu zapewnienie wsparcia dla indywidualnych gospodarstw domowych i pokrycie części kosztów związanych z ogrzewaniem. Wsparcie ma się odbywać w formie wypłaty dodatku pieniężnego. Projekt dotyczyć będzie jednak tylko gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na pellet drzewny, drewno kawałkowe lub inną biomasę, w szczególności: brykiet drzewny, słomę, ziarna zbóż i nimi zasilane albo kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG albo kocioł olejowy. Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego koniecznym dla uzyskania dodatku będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Z aktualnie dostępnych informacji wynika, że ze wsparcia nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy. Mają być nim za to objęte obiekty użyteczności publicznej.
Projekt zakłada również wprowadzenie mechanizmu ustalania przez przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność w zakresie wytwarzania ciepła, tzw. taryfy z rekompensatą dla odbiorców ciepła z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej.