W dniu 7 kwietnia pojawiły się sygnały i prasowe o przypadkach karania kierowców przez policję mandatami za jeżdżenie na wymianę opon. W związku z tym Związek Dealerów Samochodów oraz PZPO i PZPM wystosowały w dniu 8 kwietnia stanowczy list do premiera Morawieckiego, Ministra Spraw Wewnętrznych, Komendanta Głównego Policji oraz GIS.
W liście organizacje motoryzacyjne zwracały głównie uwagę na konieczność wykonywania takiej wymiany ze względów bezpieczeństwa drogowego:
„Liczymy, że opisane zjawiska pozostaną incydentalne i funkcjonariusze Policji otrzymają jednoznaczne instrukcje by sezonową wymianę opon uznawać za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego. Czynność ta bowiem, jako zapewniająca zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, bezwzględnie podlega pod powyższą definicję. Postawa kierowców, którzy nawet w dobie epidemii myślą jak bezpiecznie dojechać do pracy bądź na zakupy i nie obciążać służby zdrowia skutkami wypadku zasługuję na szacunek organów państwa, a nie na karę.”
W dniu 9 kwietnia otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia, w której jednoznacznie wskazano że przemieszczanie się w celu wymiany opon z zimowych na letnie jest zgodne z prawem. W piśmie MZ czytamy (całość pisma w załączeniu):
„Jak wskazano w wymienionym na wstępie piśmie, opony oraz ich stan stanowią istotny czynnik wpływający na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W takim razie należy stwierdzić, że w przypadku osoby, która wykorzystuje samochód do poruszania się, w celach, o których mowa w § 5 ww. rozporządzenia, wymiana opon będzie stanowić zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (§ 5 pkt 2), gdyż od tej wymiany może zależeć bezpieczeństwo przemieszczającego się samochodem i innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku natomiast osób, które wykorzystują samochód do wykonywania czynności zawodowych dodatkowo spełniony będzie warunek, o którym mowa w § 5 pkt 1.”