Sąd we Frankfurcie nad Menem orzekł, że system wynagradzania dealerów przez Opla jest niezgodny z prawem. W listopadzie 2020 roku Stowarzyszenie Niemieckich Dealerów Opla (Verband Deutscher Opel-Händler), które jest członkiem Europejskiej Rady Dealerów Opla, złożyło w imieniu swoich członków pozew przeciwko tzw. „Polityce Handlowej” producenta, która reguluje system wynagrodzeń stosowany wobec autoryzowanych dealerów.
Niemieckie stowarzyszenie oznajmiło, że skarga jest wymierzona przeciwko ogólnej strukturze wspomnianego systemu wynagrodzeń oraz jego ograniczonej przewidywalności, ale przede wszystkim przeciwko możliwościom wprowadzania przez importera jednostronnych zmian, w tym tych dotyczących marży.
W przedostatnim tygodniu grudnia 2021 roku, Sąd Okręgowy we Frankfurcie uznał skargę przeciwko omawianej „Polityce Handlowej” Opla za zasadną. Niemiecki producent nie może już nakładać na swoich partnerów handlowych regulacji, na podstawie których możliwe byłoby dowolne ingerowanie w stawkę wynagrodzenia dealerów, które składa się ze stałej marży i premii.
Niemiecki oddział Opla zapowiedział, że złoży odwołanie od wyroku w Wyższym Sądzie Okręgowym we Frankfurcie nad Menem.
Wcześniej Sąd Kartelowy w Wiedniu uznał, że austriacki oddział Peugeota nadużywał pozycji rynkowej w stosunku do niezależnych dealerów. Należy też wspomnieć że belgijski odpowiednik UOKiK (Autorité belge de la Concurrence) otrzymał i rozpatruje skargę dotyczącą analogicznych praktyk.