Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt obowiązkowego KSeF. Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF, a obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku.
Rząd chwali się, że Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Jednolity standard e-faktury ma uprościć proces dokumentowania transakcji, przyspieszyć i zautomatyzować wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Podatnicy mają dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.
Polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 roku. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji – WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) – poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC). Proponowane rozwiązania bazują na rozszerzeniu potencjału już funkcjonujących narzędzi KAS i mają nie wymagać technologicznego wdrożenia u podatników. Projekt ma nie wymagać dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców, nie ograniczać również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.