Kryzysowa sytuacja powoduje, że w ostatnich dniach dzieje się bardzo wiele w aktywnościach ZDS, stowarzyszeń markowych i pojedynczych dealerów, które maja na celu zapewnienie w jak największym stopniu ochrony płynności finansowej firm dealerskich i utrzymania ich działania. Informujemy o nich Państwa w prawie codziennych biuletynach specjalnych. Poniżej krótki opis najważniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia:
1. Nowe zasady stanu epidemii od 25 marca
Zgodnie z komunikatem prawnym Związku, salony i serwisy nadal mogą być otwarte. Pracownicy firm dealerskich mogą dojeżdżać do pracy i wykonywać czynności zawodowe. Dojazd klienta do serwisu należy traktować jako zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Z kolei ewentualny dojazd klienta do salonu może odbywać się w celu zakupu samochodu, jako towaru związanego z czynnościami zawodowymi klienta.
2. Problemy z rejestracją pojazdów
Do biura Związku Dealerów Samochodów dochodzą sygnały o przypadkach decyzji władz powiatowych o całkowitym wstrzymywaniu procesu rejestracji pojazdów. Związek wystąpił w tej sprawie do Związku Powiatów Polskich, Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Rozwoju. Przygotował także wzór listu dla dealerów do lokalnych starostów. Działania te przyniosły skutki. Udało się przywrócić do działania kilka ważnych urzędów komunikacji w tym Łodzi czy Krakowie. Jednak nadal problem dotyczy około 30 procent wydziałów komunikacji w Polsce. Dlatego Związek skierował do premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli władz wykonawczych i ustawodawczych, apel o wprowadzenie do projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. poprawki, która zapewniłaby polskim firmom motoryzacyjnym możliwość wykonywania dozwolonych prawem działań gospodarczych w szczególności rejestracji pojazdów.
3. Działania nadzwyczajne importerów
ZDS i stowarzyszenia markowe zaapelowały do importerów o podjęcie natychmiastowych działań nadzwyczajnych mających na celu utrzymanie płynności finansowej firm dealerskich. Rozwiązania takie wprowadziły już do tej pory: VGP, Mazda i Mercedes. Prosimy dealerów o informacje o działaniach nadzwyczajnych pozostałych importerów.
4. Działania nadzwyczajne Otomoto
ZDS i stowarzyszenia markowe wystąpiły do zarządu grupy OLX/Otomoto o podjęcie wobec dealerów działań nadzwyczajnych. Otomoto wprowadziło decyzję o przedłużeniu terminu płatności o 30 dni i o dwukrotnym wydłużeniu czasu emisji nowo dodanych ogłoszeń, 15/30/45 dni emisji ogłoszeń za 0 zł.
5. Ustawy „Tarcza antykryzysowa”
Związek na bieżąco uczestniczy w konsultacjach ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej w ramach większych organizacji pracodawców i Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MSP. Po ostatecznym uchwaleniu ustaw wszyscy dealerzy otrzymają dostęp do specjalnie przygotowanych webinarów i manuali, tłumaczących z jakiej pomocy i w jaki sposób będą mogli skorzystać polscy dealerzy.