Od 25 maja 2019 roku obowiązuje nowy art. 306a Kodeksu karnego, który przewiduje nawet 5 lat pozbawienia wolności za zmianę wskazań drogomierza w pojeździe, ingerencję w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu mechanicznego oraz zlecenie innej osobie zmiany wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencji w prawidłowość pomiaru takiego drogomierza.
Oczywiście, na podstawie tego przepisu odpowiada jedynie bezpośredni sprawca wymienionych czynów (ewentualnie świadczący pomocnictwo), ale trzeba pamiętać że wejście w życie tego przepisu obudziło w klientach dodatkową czujność w kwestii fałszowania przebiegu pojazdów. To oczywiście świetna wiadomość ponieważ wszystkim powinno zależeć na eliminowaniu szarej strefy i patologii na rynku sprzedaży samochodów. Pamiętajmy jednak, że klienci w przypadku kiedy kupią u nas auto używane z przekręconym licznikiem (nawet kiedy o tym nie wiemy) mogą skorzystać z nowego prawa. Oznaczać to może w praktyce powiadomienie organów ścigania o popełnieniu przestępstwa zmiany wskazania drogomierza przez dealera jako sprzedawcę auta używanego. I pomimo, że to nie dealer jest sprawcą czynu, oznaczać to może poważne konsekwencje:
- Konieczność składania wyjaśnień i zeznań. W postępowaniu karnym dominuje zasada ustności i bezpośredniości, co oznacza że organy muszą samodzielnie przesłuchać zainteresowane strony. W praktyce może to być wiele godzin (kto kiedykolwiek składał zeznania w jakiejkolwiek sprawie, to wie) poświęconych na wizyty na komisariatach lub w prokuraturach przez nas osobiście lub przez naszych pracowników.
- Zajęcie samochodu do oględzin. Ażeby stwierdzić czy przebieg został zafałszowany i o ile (to jest bardzo istotne dla miarkowania kary) konieczne jest zbadanie auta przez rzeczoznawcę. Najczęściej takie zajęcie auta sprowadza się w praktyce do zajęcia karty pojazdu i zakazu zbywania pojazdu, a kolejka do policyjnych oględzin są długie i trwają miesiącami.
- Zmiana kwalifikacji czynu na przestępstwo oszustwa. Jak wskazaliśmy wyżej, z art. 306 a odpowiada tylko bezpośredni sprawca popełnionego czynu, niemniej zawsze możliwe jest ponoszenie odpowiedzialności na starych zasadach, to jest na podstawie art. 286 Kodeksu karnego, czyli przestępstwa oszustwa i organy ścigania władne są do samodzielnej zmiany kwalifikacji czynu. Będzie to mieć miejsce jeżeli organy ścigania wykryją, że wiedzieliśmy (lub mogliśmy świadomie przypuszczać – zamiar ewentualny) że licznik w pojeździe jest „przekręcony”.
Aby ograniczyć wymienione wyżej ryzyka, przynajmniej ze strony prawnej, Związek Dealerów Samochodów przygotował pakiet odpowiednich dokumentów i rekomenduje wprowadzenie ich do obiegu prawnego w każdej firmie dealerskiej (w załącznikach):
- Oświadczenie klienta przy sprzedaży pojazdu dealerowi / komisowi o autentyczności przebiegu i braku zmiany wskazań drogomierza
- Oświadczenie klienta, któremu dealer wypożycza/użycza pojazd o braku zmiany wskazań drogomierza pojazdu zwracanego
- Oświadczenie pracownika firmy dealerskiej o zakazie jakichkolwiek działań polegających na zmianie wskazań drogomierza w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych.