Komunikat Związku Dealerów Samochodów z dnia 10 sierpnia 2020
W Dzienniku Ustaw ukazała się obowiązująca od 8 sierpnia 2020 nowa wersja rozporządzenia Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Rozporządzenie utrzymuje stan epidemii na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podtrzymując dotychczasowe zasady funkcjonowania placówek handlowych (z jednym wyjątkiem, o czym niżej). Jednocześnie wprowadzane są dwa obszary specjalne, określone jako „czerwony” i „żółty”, na których obowiązywać będą zaostrzone zasady. A właściwie będzie to powrót do części uregulowań, które obowiązywały w marcu i kwietniu 2020 roku.
Obszar czerwony to powiaty: pszczyński, miasto na prawach powiatu Ruda Śląska, rybnicki i miasto na prawach powiatu Rybnik, wodzisławski, ostrzeszowski, nowosądecki i miasto na prawach powiatu Nowy Sącz oraz wieluński.
Obszar żółty to powiaty: cieszyński, miasto na prawach powiatu Jastrzębie-Zdrój, miasto na prawach powiatu Żory, jarosławski, przemyski i miasto na prawach powiatu Przemyśl, kępiński, oświęcimski pińczowski, wieruszowski.
Nowe szczególne uregulowania mają one zastosowanie tylko w wymienionych wyżej miastach i powiatach. Obowiązuje tutaj kryterium gdzie dana działalność podlegająca szczególnym obostrzeniom jest podejmowana. Nie ma przy tym znaczenia gdzie firma ma siedzibę, ani gdzie posiada pozostałe oddziały.
Stan zdrowia nie zwolni z maseczki (cały kraj)
Ograniczone zostało obowiązujące wcześniej zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa ze względu na stan zdrowia. Jedynie całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust i nosa stanowią wyłączenie obowiązku zakrywania ust i nosa. Klient nie będzie mógł zatem powołać się ogólnie na „stan zdrowia” w przypadku braku zakrycia. Jednocześnie nowe przepisy – wbrew zapowiedziom – nie wprowadziły uprawnienia dla prowadzących obiekty handlowe do odmowy obsługi klienta bez maski. Tym samym kwestia odpowiedzialności za brak zasłonięcia ust i nosa jest rozstrzygana indywidualnie pomiędzy klientem a służbami odpowiedzialnymi za egzekwowanie tego obowiązku.
Wraca obowiązkowe zasłanianie twarzy (obszar czerwony)
Na obszarze czerwonym (i tylko czerwonym – podkreślamy) ponownie obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa we wszystkich miejscach ogólnodostępnych w tym m.in.:
- na drogach i placach,
- w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (…) ; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
Zasady są takie jak obowiązywały poprzednio dla całego kraju. Oznacza to, że w zakresie w jakim powyższe przestrzenie i obiekty są ogólnodostępne istnieje w nich obowiązek zakrywania ust i nosa. Natomiast w częściach nie będących ogólnodostępnymi, na przykład w częściach biurowych czy magazynowych nie ma obowiązku zasłaniania twarzy.
Obowiązki powyższe nie dotyczą m.in. osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), (…), z wyjątkiem osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
Co powyższe zmiany oznaczają dla dealerów działających w obszarze czerwonym?
W związku z zapisami rozporządzenia obowiązek zakrywania ust i nosa istnieje teraz we wszystkich ogólnodostępnych przestrzeniach obiektu dealerskiego. Dotyczy zarówno wnętrza budynków jak i przestrzeni zewnętrznych (parking, plac z samochodami używanymi itp.). Obowiązek ten dotyczy wszystkich klientów oraz pracowników bezpośrednio obsługujących klientów. Handlowcy, doradcy, pracownicy recepcji, a także mechanicy i diagności mający kontakt z klientem muszą więc zakrywać usta i nos.
Z obowiązku tego wyłączeni są pracownicy nie obsługujący bezpośrednio klientów – pracownicy serwisu, pracownicy administracyjni, kadra zarządzająca, sprzątaczki nawet w przypadku gdy przebywają w miejscach ogólnodostępnych.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa zostaje wprowadzony także w pojazdach osobowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, z wyjątkiem sytuacji gdy w pojeździe znajduje się jedna osoba. Oznacza to, że w przypadku jazd testowych wszyscy muszą mieć założone maski.
Ograniczenia dla gastronomii (obszar czerwony i żółty)
W obszarze czerwonym jak również w obszarze żółtym ograniczone zostało prowadzenie usług gastronomicznych, co jest ważne z punktu widzenia prowadzenia kantyn, restauracji i barów na terenie obiektów dealerskich. Serwowanie posiłków i napojów w tego typu obiektach jest dozwolone tylko w sytuacji kiedy prowadzący zapewnia, żeby w lokalu oraz w ogródku gastronomicznym:
- znajdowało się nie więcej niż 1 osoba na 4m2 powierzchni dostępnej dla klientów, z wyłączeniem obsługi,
- klienci realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje,
- obsługa realizuje obowiązek zakrywania ust i nosa.
Ograniczenia w organizacji imprez (obszar czerwony i żółty)
Znacznym ograniczeniom ulegać będą imprez takich jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania. Dotyczyć to może na przykład dni otwartych u dealerów, czy pokazów specjalnych lub premier aut. W obszarze czerwonym organizacja tego typu imprez nie jest w ogóle dopuszczalna.
Z kolei organizacja imprez typu targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania w obszarze żółtym jest dopuszczalne pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa. Jednocześnie w przypadku gdy imprezy tego typu odbywają się w pomieszczeniach zamkniętych i mają charakter spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia gościom nie więcej niż połowy liczby dostępnych miejsc. Dodatkowo liczba uczestników imprezy jest limitowana do 100 osób, nie licząc obsługi.
Zespół Prawny Związku Dealerów Samochodów
Wszelkie pytania w sprawie warunków rozporządzenia prosimy kierować do:
radca prawny Paweł Tuzinek, tel. 694 246 921, p.tuzinek@zds.org.pl.