4 grudnia 2020 roku wszedł obszerny pakiet zmian w Prawie o ruchu drogowym wynikający z nowelizacji tej ustawy z 14 sierpnia 2020 roku.
Nowe przepisy zawierają ułatwienia dla eksportu aut na rejestracji czasowej-wywozowej. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 74 ust. 5 PRD od 4 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku zwracania dokumentu pozwolenia czasowego (miękkiego dowodu) po upływie okresu rejestracji czasowej (nota bene dotyczy to każdej rejestracji czasowej – nie tylko wywozowej). Nie ma także obowiązku zwrotu tablic w przypadku rejestracji czasowej-wywozowej – art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. a PRD). Jest to logiczne rozwiązanie, ponieważ skoro auto ma być w celu wyjazdu na kołach za granicę, to nie ma potrzeby żeby zwracać tablice których nie ma w kraju.
Najważniejsze jednak ułatwienie dotyczy wywozu aut już zarejestrowanych do krajów, które wymagają polskiej rejestracji wywozowej, żeby można je było tam zarejestrować.
Co do zasady rejestracja stała wyklucza rejestrację czasową, jednak w przypadku wywozu aut do pewnych krajów, starostowie wytworzyli praktykę polegającą na tym, że nawet w przypadku istnienia stałej rejestracji danego samochodu, wydają rejestrację czasową w celu wywozu pojazdu za granicę z art. 74 ust. 2 pkt 2 lit a PRD. Auto jest wtedy w zasadzie zarejestrowane dwa razy – na rejestracji stałej i rejestracji czasowej-wywozowej.
4 grudnia 2020 roku weszły w życie przepisy wiążące czasową rejestrację pojazdu w celu umożliwienia wywozu pojazdu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z rejestracji stałej z urzędu. Zgodnie ze znowelizowanym art. 79 ust. 3b PRD, organ rejestrujący dokonuje wyrejestrowania pojazdu z urzędu w przypadku, gdy wydane zostało pozwolenie czasowe na podstawie art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. a PRD (czyli rejestracja czasowa-wywozowa) i właściciel pojazdu złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 74 ust. 6 PRD. Stosownie zaś do treści art. 74 ust. 6 PRD, w przypadku, gdy właściciel pojazdu zamierza skorzystać z wyrejestrowania pojazdu z urzędu, o którym mowa w art. 79 ust. 3b, składając wniosek o czasową-wywozową rejestrację pojazdu, składa oświadczenie, że pojazd zostanie wywieziony za granicę. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
To duże ułatwienie, ponieważ nie będzie konieczne składanie oddzielnego wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Uporządkuje to też trochę rejestr, ponieważ przestaną się w nim znajdować pojazdy które wyjechały z kraju.
Jeżeli pojazd nie zostanie wyrejestrowany w powyższym trybie, to nowe przepisy przewidują kolejne ułatwienie. Zgodnie z nowym art. 79 ust. 1a PRD, w przypadku wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę, pojazd podlega wyrejestrowaniu na wniosek właściciela pojazdu będącego zbywcą albo nabywcą pojazdu wywożonego za granicę. Przepis ten wprowadza zatem “legitymację czynną” do złożenia wniosku o wyrejestrowanie podmiotu który nie jest aktualnie właścicielem, czyli zbywcy pojazdu. W ramach tego postępowania konieczne będzie wykazanie, że auto zostało zarejestrowane za granicą.