Raport „Serwisowanie w ASO a cena samochodu” stanowi porównanie proponowanych przez sprzedawców cen samochodów serwisowanych w autoryzowanych stacjach obsługi oraz w niezależnych warsztatach. Najnowszy raport uwzględnia blisko 230 kombinacji modeli z roczników 2011-2021 od 16 najpopularniejszych w Polsce producentów samochodów. To już druga edycja raportu, poprzedni został opublikowany w 2016 roku. Obydwie edycje raportów można znaleźć na stronie internetowej dedykowanej akcji Wybieram ASO.
Największe różnice w wycenie samochodów widać przy analizie modeli samochodów stosunkowo nowych – w przypadku wielu modeli wyprodukowanych w latach 2019-2021 różnica mieści się w granicach nawet 20-30%. W zestawieniu wyróżnia się Skoda Superb z 2021 roku – ceny w ogłoszeniach o sprzedaży modeli z tego rocznika, w przypadku serwisowania w ASO były wyższe średnio o 48%.
Serwisowanie ASO dla wielu kupujących jest wyznacznikiem wiarygodności oferty – stanowi wartość, za którą są skłonni zapłacić więcej. Właśnie dlatego ofertowe ceny samochodów serwisowanych w autoryzowanych serwisach często są wyższe niż ceny aut, które pozostawały pod opieką niezależnych warsztatów.
Na obecną sytuację na rynku bezpośrednio wpływa sytuacja gospodarcza i geopolityczna na świecie. W związku z pandemią i wojną w Ukrainie ograniczona została dostępność części niezbędnych do produkcji nowych aut, a to przekłada się na rynek samochodów używanych – nie tylko na ich dostępność, ale też ceny i zainteresowanie nowej grupy kupujących.
W raporcie uwzględnione zostały średnie ceny z ogłoszeń dla poszczególnych roczników wybranych modeli. Kryterium stanowiącym istotę porównania było oznaczenie (lub jego brak) samochodu używanego, jako serwisowanego w autoryzowanym salonie serwisowym. Do zestawienia w raporcie nie były brane pod uwagę inne cechy pojazdów, które dodatkowo mogły wpływać na ich cenę.