Komisja Budżetu i Finansów Publicznych odbyła 20 października 2021r. posiedzenie, w trakcie którego przedstawiono wdrażający Polski Ład projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził wiele kontrowersji, a swoje uwagi między innymi zgłosiło senackie Biuro Legislacyjne, które wskazało na niekonstytucyjność zawartych w projekcie zapisów.
Związek Dealerów Samochodów zaalarmowany treścią art. 2 pkt 48 projektu wystosował pismo do wszystkich senatorów piastujących stanowiska w senackiej Komisji jeszcze przed rozpoczęciem środowych obrad. Ustawa zakłada objęcie nowym minimalnym podatkiem dochodowym podmiotów podlegających CIT oraz Podatkowych Grup Kapitałowych, których udział dochodów w przychodach (innych niż z zysków kapitałowych) wynosić będzie mniej niż 1%, lub które poniosą stratę za dany rok podatkowy (poprzez wprowadzenie art. 24ca do ustawy zmienianej).
Taka regulacja mająca na celu istotne z punktu prawa uszczelnienie systemu i walki z agresywną optymalizacją podatkową, w tym w szczególności koniecznością poprawienia ściągalności podatków dla niektórych branż, w których występują bardzo wysokie przychody (obroty) przy stosunkowo bardzo niskim realnym opodatkowaniu podatkiem dochodowym w praktyce uderzy w interesy dealerów. Branża dealerska ze względu na swoją specyfikę nie osiąga wysokiej dochodowości, zwłaszcza w ostatnim okresie, gdy cały rynek motoryzacyjny został mocno dotknięty skutkami pandemii Covid-19.
Zmiany zaproponowane przez Związek dotyczą przede wszystkim wprowadzenia kryterium przychodowego, które wyłączałoby spod nowej daniny przedsiębiorców nie osiągających określonego przychodu w skali roku. Według aktualnych wyliczeń, średni obrót firmy dealerskiej to około 107 mln złotych, a najwięksi dealerzy w liczbie 2-3 (z około 600 wszystkich przedsiębiorców) osiągają przychód w wysokości około 1,5 mld złotych. Mając powyższe na uwadze, alternatywnie proponujemy wprowadzenie do projektu wyłączenia dla przedsiębiorców osiągających przychód poniżej 2 mld złotych.
Senator Kazimierz Kleina – przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych – przedłużył do piątku 22 października 2021r. możliwość zgłaszania poprawek. Głosowanie nad nimi odbędzie się w środę 27 października. Pismo przedstawione członkom Komisji znajduje się w załączeniu.