W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele pytań o kwestię przepisów, które pozwalają przedsiębiorcom odmówić obsługi klienta który nie stosuje się do obostrzeń sanitarnych. Jako, że istniało wiele rozbieżnych interpretacji przepisów Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o wykładnię w tym zakresie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nakładających obowiązek zakrywania ust i nosa w określonych przestrzeniach zamkniętych.
Ministerstwo Zdrowia w stanowisku wskazało, że pracownik obiektu handlowego jak najbardziej może odmówić dokonania sprzedaży lub wykonania usługi osobie przebywającej w obiekcie handlowym bez maseczki, powołując się na art. 543 kodeksu cywilnego, który stanowi, że wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Zatem, zgodnie z opinia Ministerstwa Zdrowia, prezentowanie publicznie informacji o konieczności zakrywania ust i nosa (w miejscach ogólnodostępnych, w tym w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach) należy uznać jako warunek początkowy do skutecznego skorzystania z oferty sprzedaży przez kupującego. Dodatkowo wg Ministerstwa Zdrowia zagadnienie to powinno być oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego (art. 5 k.c.). W swojej opinii Ministerstwo powołało się również na uchwałę Sądu Najwyższego z 31 lipca 1985 r. w której zaakceptowano pogląd, że oferta sprzedaży może być kierowana do określonej grupy nabywców, w tym przypadku tylko do takich, którzy zakrywają usta i nos.
Zgodnie z oceną Ministerstwa publiczne poinformowanie kupującego o zakrywania ust i nosa jako warunku sprzedaży wyłącza możliwość zastosowania art. 135 Kodeksu Wykroczeń, który stanowi, że sprzedawca w handlu detalicznym który ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.
Pełna interpretacja Ministerstwa Zdrowia pod linkiem.