Rynek motoryzacyjny w Polsce jest zaalarmowany Projektem ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego (UD208). Projekt ustawy zakłada wprowadzenie opłaty od urządzeń grających, w tym jak się wydaje, także tych znajdujących się w samochodach. Projektowana ustawa w swojej bieżącej wersji budzi wiele wątpliwości zarówno co do treści, sposobów interpretacji, jak również zgodności z prawem unijnym. W ramach trwających konsultacji publicznych dotyczących omawianej ustawy Związek Dealerów Samochodów postanowił zainterweniować wystosowując pismo ze swoimi uwagami oraz stanowiskiem do Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Uwagę ZDS przykuły przede wszystkim kwestie dotyczące sposobu w jaki ustawodawca określa urządzenia mające zostać objęte opłatą. Według projektowanego art. 20 ust.1 opłata dotyczy wprowadzenia na rynek krajowy urządzenia po raz pierwszy. W piśmie ZDS zaznacza, że dealerzy nie są wprowadzającymi urządzenia po raz pierwszy, ponieważ następuje to na innym szczeblu w dystrybucji. Może to jednak dotyczyć aut sprowadzanych z zagranicy bezpośrednio przez dealerów.
W piśmie ZDS podkreślił, że celem dealerów nie jest wprowadzanie urządzeń odtwarzających, ale pojazdów, których jedynie częścią składową może być urządzenie pozwalające na odtwarzanie utworów. Nie jest jednak jasne czy ustawodawca poprzez urządzenie odtwarzające rozumie samo radio czy też samochód jako całość, w którym radio jest wbudowane w system multimedialny, a w nowych pojazdach często stanowi jedynie aplikację wgraną do systemu.
Dodatkowymi problemami, które ZDS adresuje w omawianym piśmie są:
- Rozbieżność pomiędzy projektem omawianej ustawy a rozporządzeniem regulującym stawki opłat
- Brak możliwości wyodrębnienia wartości urządzenia odtwarzającego od wartości pojazdu
- Częsty brak danych dotyczących wartości poszczególnych urządzeń zainstalowanych w pojeździe w przypadku importu samochodu zza granicy
- Niejasności dotyczące samej opłaty, która w proponowanym modelu posiada wypaczony charakter prawny
- Wysokość opłaty oraz powielanie jej pod postacią dodatkowego podatku
Opłata reprograficzna w swojej obecnej formie może zatem znacząco wpłynąć zarówno na podmioty zajmujące się sprzedażą oraz importem samochodów nowych, jak również używanych.
Związek Dealerów Samochodów w piśmie znajdującym się załączeniu apeluje do ustawodawcy o weryfikację projektu oraz deklaruje gotowość do współpracy przy ustawie.