Z dniem 1 lipca 2023 roku zniesione zostają opłaty ewidencyjne na Fundusz CEPiK, które w wysokości 50 groszy są pobierane m.in. za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, prawa jazdy, blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz zalegalizowanych profesjonalnych tablic rejestracyjnych. Znikają też pozostałe opłaty, w tym opłaty ewidencyjne pobierane przez stacje kontroli pojazdów w wysokości 1 złoty za przeprowadzenie badania technicznego oraz za dokonanie odczytu wskazania drogomierza.
Po wejściu w życie ustawy tj. z dniem 1 lipca 2023 roku, jako że zniesione zostają opłaty ewidencyjne, które były pobierane i przekazywane przez stacje kontroli pojazdów na rachunek funduszu – CEPiK, zniesiony zostaje również oczywiście obowiązek przekazywania sprawozdań z ww. opłat ewidencyjnych. Z uwagi na fakt, że wejście w życie następuje od 1 lipca, obowiązek rozliczenia opłat ewidencyjnych oraz przesłanie sprawozdania za miesiąc czerwiec 2023 roku pozostaje w mocy.
Od tej pory Fundusz CEPiK ma być finansowany opłatami z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które mogą nieznacznie wzrosnąć. Do tej pory wysokość opłaty ewidencyjnej wynosiła równowartość w złotych 1euro ustalanej przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski według tabeli kursów nr 1 w roku zawarcia umowy. Od 1 lipca zgodnie z przepisem delegacyjnym (art. 80d ust. 7 Prawa o ruchu drogowym), minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw instytucji finansowych określi wysokość opłaty ewidencyjnej, która nie będzie mogła być wyższa niż 0,1% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Swego czasu temat ten był przedmiotem działań ze strony Związku Dealerów Samochodów, ponieważ pierwotnie proponowano żeby opłata wynosiła możliwie aż 1% przeciętnego miesięcznego.