Od 1 stycznia 2022 obowiązują przepisy „Polskiego Ładu”. Poza wieloma niepowodzeniami tego projektu, jednym z wyjątkowo niekorzystnych dla dealerów rozwiązań jest tzw. Minimalny Podatek Dochodowy (art. 24ca ustawy o CIT). Było to przedmiotem licznych wystąpień ZDS, które wydaje się zostały częściowo wysłuchane, ponieważ Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w podatku, co w komunikacie uzasadnia tym, że „Przepisy w obecnym kształcie powodują bowiem w szczególności, że minimalnym podatkiem dochodowym są obejmowane podmioty, których wyniki podatkowe (strata lub niski poziom dochodowości) nie zawsze są rezultatem działań optymalizacyjnych.”.
Podatek ten, który pierwszy raz miał być do zapłacenia w 2023 roku, będzie dotykać przede wszystkim spółki wykazujące straty lub niską rentowność. W zamierzeniu ustawodawcy przepis ten miał nałożyć krajowy podatek na wielkie, międzynarodowe korporacje, jednak w praktyce może on dotknąć wszystkie przedsiębiorstwa niskiej rentowności, do których ze względu na swoją specyfikę zaliczają się również firmy dealerskie.
Na stronach RCL opublikowano projekt zmian w przepisach. Przewiduje on sporo korekt w podatku. Pierwsza to taka, że… rozszerzono próg potencjalnych podatników, ponieważ granicę rentowności podniesiono z pierwotnego 1% do 2%.
Najważniejsza jednak zmiana jest taka, że wprowadzone zostanie zwolnienie od podatku, obowiązujące do 31 grudnia 2022 roku, co w praktyce oznacza odsunięcie obowiązywania podatku o 1 rok.
Zmiana zawiera też ważne dla dealerów wyłączenia, zgodnie z którym podatku nie będzie stosować się do podatników:
- będących małymi podatnikami lub
- którzy w jednym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy, za który miałby być płacony minimalny podatek dochodowy osiągnęli rentowność w wysokości co najmniej 2%.
Przypomnijmy, że według aktualnej wersji ustawy, podatek nie będzie dotyczyć podatników, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym