Od 1 stycznia 2024 roku kończy się dwuletni okres zawieszenia stosowania przepisów o minimalnym podatku dochdowym. Oznacza to, że podatnicy będą musieli rozliczyć nowy podatek w 2025 roku.
Minimalny podatek dochodowy dotyczy spółek jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:
- poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
- osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%.
Stawka podatku będzie wynosić 10% podstawy opodatkowania. Ustawa nie przewiduje kryterium kwoty obrotu podmiotu.
Podatek ten dotknie przede wszystkim spółki wykazujące straty lub niską rentowność. W zamierzeniu ustawodawcy przepis ten miał nałożyć krajowy podatek na wielkie, międzynarodowe korporacje, jednak w praktyce może on dotknąć wszystkie przedsiębiorstwa niskiej rentowności, do których ze względu na swoją specyfikę towaru jakim są nowe samochody zaliczają się również firmy dealerskie.
Podatku nie będzie stosować się między innymi do podatników (każda z podstaw wyłączenia działa oddzielnie):
- których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
- będących małymi podatnikami;
- którzy w jednym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy, za który płacony jest minimalny podatek dochodowy rentowność w wysokości co najmniej 2%;
- stosują tzw. estoński CIT.
Jest to więc ostatni moment na rozważenie zasad funkcjonowania Państwa spółek i wprowadzenia ewentualnych instrumentów optymalizacyjnych.