Od kilku tygodniu informowaliśmy na temat działań Związku w zakresie usunięcia lub zmniejszenia negatywnych skutków minimalnego podatku przychodowego zawartego w Polskim Ładzie, który potencjalnie mógłby dotknąć firmy dealerskie. Aktywność ZDS spowodowała, że senatorowie przychylili się do postulatów branży dealerskiej i na posiedzeniu plenarnym Senatu w dniu 28 października 2021 roku wprowadzono na wniosek senatorów Marka Borowskiego, Kazimierza Kleiny i Adama Szejnfelda poprawkę do projektu wyłączającą spod podatku podatników, którzy w roku podatkowym nie osiągnęli przychodu wyższego niż 750 000 000 euro. To wyłączałoby spod podatku wszystkie firmy dealerskie w Polsce.
Niestety, pomimo że Senat miał czas do 3 listopada 2021 roku na odesłanie projektu z powrotem do Sejmu, to został on zwrócony izby niższej już następnego dnia i tam został skierowany na trwające jeszcze posiedzenie plenarne. Na posiedzeniu w dniu 29 października zostały „rozpatrzone” poprawki Senatu, które zostały w ogromnej większości odrzucone, w tym przedmiotowa poprawka o którą postulował ZDS.
W tym miejscu można znaleźć imienne wyniki głosowania przez posłów w Sejmie nad poprawką (głos „za” oznacza głosowanie za odrzuceniem poprawki).
Oznacza to, że podatek minimalny pozostanie w pierwotnej formie proponowanej w ramach „Polskiego Ładu”. Podatek ten dotknie przede wszystkim spółki wykazujące straty lub niską rentowność. W zamierzeniu ustawodawcy przepis ten miał nałożyć krajowy podatek na wielkie, międzynarodowe korporacje, jednak w praktyce może on dotknąć wszystkie przedsiębiorstwa niskiej rentowności, do których ze względu na swoją specyfikę zaliczają się również firmy dealerskie. Z podatku wyłączono jedynie przedsiębiorstwa z branży wydobywczej, energetycznej i lotniczej.
Sejm nie zgodził się również na proponowane przez Senat, roczne vacatio legis, które pozwoliłoby na późniejsze wprowadzenie ustawy liczącej ponad 200 stron, ale również dałoby szansę na przygotowanie się przedsiębiorcom. Najprawdopodobniej większość przepisów zawartych w ustawie wejdzie w życie już za dwa miesiące, czyli z początkiem 2023 roku. Jedynym warunkiem do wejścia w życie ustawy jest podpisanie jej przez Prezydenta RP.
Przypomnijmy, że według ostatecznej wersji ustawy, podatek nie będzie dotyczyć podatników, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
W najbliższych tygodniach będziemy publikować opracowania dotyczące minimalnego podatku przychodowego i szczegółów nowej daniny.