17 maja 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał, że Polska nie jest zobowiązana do zwrotu akcyzy w przypadku czasowej rejestracji pojazdu a następnie wywiezienia go do innego kraju, poza UE. Orzeczenie stanowi odpowiedź na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie zgodności polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej.
Pytanie zostało zadane w następującym stanie faktycznym. Handlowiec zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o zwrot podatku akcyzowego wobec dokonanego eksportu samochodu do Norwegii. Naczelnik odmówił wypłaty zwrotu podatku. Decyzja została utrzymana. Ze stanowiskiem organów podatkowych nie zgodził się handlowiec i złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA oddalił skargę, uznając, że nie ma podstaw do zwrotu skarżącemu w postępowaniu głównym podatku akcyzowego zapłaconego w następstwie eksportu odnośnego pojazdu, gdyż nie zostały spełnione wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, a w szczególności przesłanka dotycząca braku rejestracji tego pojazdu na terytorium kraju.
Wobec treści wyroku została złożona skarga kasacyjna do Naczelnego Sadu Administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny skierował pytanie prejudycjonalne do Trybunału Sprawiedliwości UE o następującej treści „Czy art. 56 [TFUE] i zasadę jednofazowości podatku akcyzowego jako podatku od faktycznej konsumpcji oraz zasadę proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie zastosowaniu przepisu krajowego takiego jak art. 107 ust. 1 ustawy [o podatku akcyzowym], w zakresie, w jakim uniemożliwia on zwrot podatnikowi proporcjonalnie wyliczonej akcyzy z tytułu eksportu zarejestrowanego samochodu osobowego w stosunku do okresu jego użytkowania na terytorium kraju?”.
TSUE uznał, że przepisy unijne nie sprzeciwiają się uregulowaniu krajowemu, które w przypadku wywozu samochodu osobowego zarejestrowanego w danym państwie członkowskim nie przewiduje zwrotu, w wysokości proporcjonalnej do okresu użytkowania owego samochodu na jego terytorium, podatku akcyzowego zapłaconego od tego samochodu w tym państwie członkowskim. TSUE podkreślił, że podatek akcyzowy w Polsce jest związany z rejestracją samochodu osobowego na terenie kraju a nie z okresem użytkowania na terenie Polski. W konsekwencji powyższego wyroku zwrot akcyzy po wywiezieniu auta za granicę jest niemożliwy.