Przełom lutego i marca to zwyczajowo moment w którym dealerzy i warsztaty mają z tytułu szeregu różnych aktów prawnych obowiązki sprawozdawczo-finansowe dotyczące roku poprzedniego.
W związku w tym Związek Dealerów Samochodów we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawników Rynku Motoryzacyjnego przygotował kompleksowe opracowanie prezentujące najczęściej występujące obowiązki dealera samochodów i warsztatów w zakresie ochrony środowiska.
Autorem opracowania jest radca prawny Dariusz Brzozowski z kancelarii www.motoprawnik.com.
Manual składa się z części odpowiadających poszczególnym wybranym blokom środowiskowym z zestawieniem obowiązków i terminów realizacji i są to:
- Obowiązki rejestrowe (rejestr BDO z ustawy o odpadach)
- Obowiązki produktowe – związane z wprowadzeniem na terytorium kraju produktów takich jak opony, oleje i smary
- Obowiązki produktowe dotyczące baterii i akumulatorów
- Obowiązki w zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji
- Obowiązki wynikające z korzystania ze środowiska
- Obowiązki w zakresie odpadów
- Sprawozdanie KOBIZE
- Sprawozdanie F-Gazy do Instytutu Chemii Przemysłowej
W 2018 roku miały miejsce duże zmiany w obowiązkach środowiskowych Dealerów, między innymi uruchomiono kompleksowy rejestr BDO i zmieniły się zasady składania niektórych sprawozdań. W pierwszej połowie 2018 roku organy administracji potwierdziły jednoznacznie swoje restrykcyjne podejście do rozliczania podobnych obowiązków środowiskowych, wskazując, że są one niezależne od siebie. Warto zwrócić uwagę na to, czy obowiązki środowiskowe są wykonywane, gdyż sankcje za poszczególne naruszenia mogą sięgnąć nawet 1.000.000 zł.
Warto starannie zapoznać i się z manualem nie zostawiać obowiązków które są tam opisane na ostatnią chwilę, ponieważ samo wypełnienie formularza do KOBIZE może zająć kilka godzin. W sprawie ewentualnej pomocy przy wypełnianiu formularzy, prosimy kontaktować się bezpośrednio z autorem.
W sprawie otrzymania manuala prosimy kontaktować się z mec. Pawłem Tuzinkiem: p.tuzinek@zds.org.pl