24 czerwca 2020 weszła w życie kolejna tarcza antykryzysowa mająca łagodzić skutki koronawirusa, która potocznie nazywana jest Tarczą 4.0. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rozwiązania z nowych przepisów:
1. Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych
Przedsiębiorcy, którzy utracili swoją płynność finansową, rozumianą jako zdolność do spłaty w terminie wymagalnych zobowiązań, lub którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej będą mogli liczyć na dopłaty do oprocentowania kredytów (tylko w odniesieniu do umów kredytowych zawartych do 31 grudnia 2020).Dopłaty dotyczą kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych zawieranych w złotych.
Dopłaty dotyczyć mogą kredytów zaciągniętych od dnia wejścia w życie ustawy, ale także tych zaciągniętych wcześniej pod warunkiem dostosowania umów kredytowych do przepisów noweli. Zgodnie z informacją uzyskaną z Banku Gospodarstwa Krajowego, za pośrednictwem którego oferowane będą dopłaty, w celu ustalenia konkretnych zasad dostosowania dawnych kredytów trzeba kontaktować się z konkretnymi bankami komercyjnymi, które udzieliły kredytu i które będą wypłacać dopłaty.
2. Praca zdalna
Aktualnie w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Nowela uszczegóławia tę regulację. Wskazuje, że pracować zdalnie można jedynie, gdy pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe i rodzaj pracy na to pozwala. Pracodawca co do zasady powinien zapewnić niezbędne materiały i środki do pracy, choć może zrobić to także pracownik. Na polecenie pracodawcy pracownik powinien prowadzić rejestr czynności w formie i sposób określony przez pracodawcę. Pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy oraz za wypadki przy pracy zdalnej związane z zapewnionymi przez siebie środkami pracy lub materiałami do pracy.
3. Przymusowe urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w latach poprzednich
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca będzie mógł udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu.
4. Zasiłki opiekuńcze
W przypadku zamknięcia żłobków klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna zasiłek opiekuńczy przysługiwał będzie jedynie do dnia 28 czerwca 2020. Rada miasta / gminy będzie mogła określić dłuży okres dla poszczególnych grup uprawnionych.
5. Zawieszenie niektórych obowiązków zakładowych
Pracodawca będzie mógł zawiesić obowiązki tworzenia lub funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dokonywania odpisu podstawowego, wypłaty świadczeń urlopowych.
6. Ograniczenie wysokości odprawy, odszkodowań lub innego świadczenia pieniężnego
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, w przypadku wystąpienia u pracodawcy spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, wysokość odprawy, odszkodowań, lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez tego pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o prace, jeżeli przepisy przewidują obowiązek wypłacenia świadczenia, nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Powyższe ma zastosowanie do wypowiedzenia albo rozwiązania umowy zlecenia, umowy o dzieło, umów nienazwanych o świadczenia (do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu) oraz ma zastosowanie w związku z ustaniem odpłatnego pełnienia funkcji.
7. Umożliwienie wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu epidemii – z zachowaniem terminu 7 dni
8. Zmiany w zakresie dofinansowań przewidzianych w specustawie koronawirusowej
Modyfikacje art. 15g specustawy koronawirusowej – świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym czasem pracy. Wprowadzono nową kategorię „istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń”.
Pracodawca, który odnotował spadek obrotów i w związku z tym wystąpił u niego istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń może:
- obniżyć wymiar czasu pracy pracownika, ale nie więcej niż o 20% i nie więcej niż o 0,5 etatu (z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem).
- objąć pracowników przestojem ekonomicznym (pracodawca wypłaca wtedy wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy).
- Istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń to zwiększenie ilorazu kosztów wynagrodzeń pracowników i przychodów ze sprzedaży towarów i usług z tego samego miesiąca po 1 marca 2020 r. (nie mniej niż 5% ilorazu z miesiąca poprzedzającego). Ustawa zawiera dalsze szczegółowe rozwiązania co do obliczania wspomnianego wzrostu obciążeń.