Związek wystosował do Ministerstwa Finansów pismo, w którym zdecydowanie popiera stanowisko Związku Polskiego Leasingu, że zmiany wywołane kryzysem, wprowadzające do umów leasingowych tzw. „wakacje leasingowe” nie powinny być traktowane przez organy skarbowe jako zmiany istotne, prowadzące do utraty nabytych odliczeń podatkowych i innych praw.
W piśmie czytamy:
„Problem ten dotyczy przede wszystkim ogromnej rzeszy przedsiębiorców posiadających umowy leasingu, których przedmiotem są samochody osobowe o wartości przekraczającej 150 tys. zł, które zostały zawarte do dnia 31 grudnia 2018 roku, a które obecnie miałyby być przedmiotem aneksowania. Zgodnie z przepisanymi obowiązującymi od 2019 roku w przypadku zmiany lub odnowienia tego typu umów, istnieje ryzyko, że przedsiębiorcy stracą uprawnieninia do pełnego zaliczenia rat leasingowych do kosztów podatkowych.
Podobny problem dotyczy przedsiębiorców, którzy przejęli umowy leasingowe od innych firm w wyniku tzw. cesji leasingu. Zgodnie z przepisami podatkowymi w umowach leasingu zawartych począwszy od 2013 roku, dopuszcza się możliwość przekazania praw i obowiązków wynikających z umowy na innego przedsiębiorcę (tzw. cesja umowy leasingu) pod warunkiem, że inne postanowienia umowy nie ulegały zmianie. Związek Dealerów Samochodów popiera interpretację ZLP w tej sprawie, że w przypadku zmiany strony umowy, jeżeli nie dochodzi do zmiany innych postanowień umowy, a jedynie wstąpienia strony w prawa i obowiązki dotychczasowego korzystającego, zasady podatkowego rozliczania takiej umowy powinny odbywać się bez zmian. Jeżeli bowiem dochodzi do przeniesienia praw i obowiązków na inny podmiot, nie dochodzi do przerwania biegu samej umowy leasingu, a jedynie do zastąpienia jednej strony tej umowy przez inny podmiot.
Jednak z interpretacji organów skarbowych wynika, że w przypadku gdyby przeniesiona cesją w latach poprzednich umowa leasingu miałaby zostać aneksowana w celu wprowadzenia do niej tzw. wakacji leasingowych, to po aneksowaniu takiej umowy przestanie ona mieć charakter umowy leasingu i konsekwencji leasingobiorca starci prawo do nabycia, po za kończeniu umowy, przedmiotu po cenie wynikającej z warunków umowy cesji.
Mając na uwadze konieczność pilnego rozwiązania tych niezwykle istotnych dla tysięcy polskich przedsiębiorców problemów interpretacyjnych, jeszcze raz apelujemy do Ministerstwa Finansów o natychmiastowe wydanie odpowiednich objaśnień podatkowych, dotyczących obu opisanych wyżej sytuacji prawnych, tak by nie narażać przedsiębiorców zamierzających skorzystać, w obecnej kryzysowej sytuacji, z niezwykle ważnych dla ich płynności finansowej „wakacji leasingowych” na ewentualne, wynikające jedynie z niejasności prawa, konsekwencje podatkowe i finansowe.”