W ostatnim czasie zarysowała się niekorzystna dla dealerów samochodów linia orzecznicza organów i sądów administracyjnych uniemożliwiająca uzyskanie zwrotu podatku akcyzowego przez dokonujących eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru samochodów, które zostały zarejestrowane czasowo w trybie art. 74 ust. 2 pkt 2 lit a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku
– Prawo o ruchu drogowym, czyli w ramach tzw. rejestracji wywozowej.
Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 108, poz. 626), podmiotowi który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, przysługuje zwrot akcyzy na wniosek, złożony właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.
Z kolei ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 roku, poz. 1990) przewiduje możliwość rejestracji pojazdu tzw. stałej i czasowej. Rejestracja czasowa może zostać dokonana przez organ z urzędu lub na wniosek. Zgodnie z art. 74 ust. 2 PRD rejestracji czasowej można dokonać w przypadku:
- wywozu pojazdu za granicę,
- przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy.
Zgodnie z omawianą tu linią orzeczniczą organy podatkowe odmawiają zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium kraju od samochodu, w związku z jego nabyciem wewnątrzwspólnotowym, będącego następnie przedmiotem eksportu uznając że taka rejestracja czasowa w celu wywozu auta jest równa „klasycznej” rejestracji stałej, co powoduje że nie ma spełnionej przesłanki „niezarejestrowania” samochodu z art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Jest to to o tyle niezrozumiałe, że podatek akcyzowy jest tzw. podatkiem konsumpcyjnym co oznacza, że objęte są nim towary, które są zbywane na rzecz klienta końcowego i przez niego „skonsumowane” a więc wprowadzone do używania zgodnie z ich przeznaczeniem. W przypadku samochodów rejestrowanych w ramach rejestracji wywozowej i opuszczających na jej podstawie terytorium RP ten warunek nie jest spełniony, ponieważ pojazd nie jest przeznaczony do używania w kraju, a celem rejestracji jest właśnie tylko i wyłącznie umożliwienie mu opuszczenia terytorium RP. Tym samym rejestracja taka nie powinna uniemożliwiać otrzymania zwrotu podatku akcyzowego.
W wyniku powstałej sytuacji (odmowy mają obecnie charakter masowy) Związek Dealerów Samochodów zwrócił się do Ministra Finansów oraz do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o zmianę art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym poprzez wyłączenie spod przesłanki „samochodu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego” samochodów dla których dokonano rejestracji czasowej na podstawie art. 74 ust. 2 – Prawo o ruchu drogowym.
Po takiej zmianie brzmienie przepisu art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym byłoby następujące:
„1. Podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na stałe na terytorium kraju na podstawie art. 72 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.”
Postulowana zmiana brzmienia art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wyeliminowałoby rozbieżności interpretacyjne w zakresie traktowania czasowej rejestracji pojazdu w celu jego późniejszej dostawy wewnątrzwspólnotowej jako pierwszej rejestracji pojazdu w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. O odpowiedzi z MF i od Rzecznika MŚP poinformujemy.