Jak informowaliśmy, w Senacie znajduje się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. W pierwotnej wersji, która wpłynęła do Sejmu w dniu 22 maja 2023 roku, w ogóle było przewidzianych jakichkolwiek zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym. W ostatniej chwili w Sejmie zgłoszono jednak autopoprawkę, która zawiera bardzo istotne dla branży dealerskiej (i w ogóle handlującej pojazdami) zmiany.
Procedowana ustawa została przyjęta jako projekt rządowy. W drodze autopoprawki, złożonej do Sejmu w ostatniej chwili, postanowiono dodać do projektu art. 2, wprowadzający bardzo istotne dla tysięcy przedsiębiorstw zajmujących się obrotem pojazdami zmiany w PRD. Autopoprawka nie była jakkolwiek konsultowana z przedstawicielami branży dealerskiej, a posłom została przedstawiona jako regulacja mająca na celu wprowadzenie ułatwień dla obywateli przy zmianach własności pojazdów oraz „wyczyszczenie CEPiK”. Projekt po autopoprawce nie był nawet przedmiotem prac Komisji Infrastruktury w Sejmie. Mimo to został on przyjęty, a można powiedzieć, że mógł on prowadzić do „wywrócenia stolika” w kwestii handlu pojazdami i rejestracji.
Ustawa miałaby wprowadzać do Prawa o ruchu drogowym przepis art. 73aa, który przewidywał obowiązek złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w ciągu 30 dni od nabycia go na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dopuszczenia do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej przez organ Krajowej Administracji Skarbowej oraz od sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Dla przedsiębiorców zajmujących się obrotem pojazdami ten termin wynosiłby 90 dni. Ustawodawca próbował wyłączyć z tego obowiązku pojazdy nowe, ale zostało to skonstruowane w ten sposób, że dealerzy także musieliby składać wnioski o rejestrację w ww. terminie.
Wskutek działań ZDS (nasze pismo dostępne tutaj) udało się zapis ten doprecyzować i w Senacie zostanie złożona poprawka (treść poprawki tutaj) mająca zwalniać z obowiązku będą wszystkie auta nowe. Niestety nie udało się wyłączyć z obowiązku aut używanych u przedsiębiorców zajmujących się obrotem pojazdami i będzie konieczność składania wniosku o przerejestrowanie pojazdu, jeżeli nie zostanie ono sprzedane dalej w 90-dniowym terminie. Według zapowiedzi parlamentarzystów temat ten ma jeszcze zostać podjęty.