UOKiK nałożył na spółkę Kärcher 26 mln zł kary. Kara została nałożona za sztucznie zawyżanie cen urządzeń i systemów czyszczących Kärcher. Działanie spółki zostało zakwalifikowane jako zmowa cenowa, która trwała od 20 lat. Od końca lat 90. nie można było kupić w Polsce produktów Kärcher taniej niż po odgórnie narzuconych cenach.
Poniżej przedstawiamy jakie roszczenia przysługują nabywcom urządzeń po zawyżonych cenach.
Roszczenia z tytułu naruszenia prawa konkurencji reguluje ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 roku o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Będą to naruszenia określane mianem niedozwolonego antykonkurencyjnego porozumienia (np. zmowy cenowej tak jak w sprawie Kärcher) lub nadużywania przez sprawcę pozycji dominującej (np. poprzez narzucanie nieuczciwych cen). Uprawnionym do dochodzenia z tego tytułu roszczenia jest każdy kto doznał szkody, a zatem nie tylko konsumenci ale również przedsiębiorcy.
Ustawa nie określa jak wyliczyć szkodę w takiej sytuacji, ale wskazuje sądom możliwość skorzystania z wytycznych Komisji Europejskiej. Komisja Europejska wydała kilka dokumentów z których wynika, że do ustalenia szkody należy przeanalizować jak wyglądałaby sytuacja na rynku gdyby sprawca naruszenia go nie dokonał. Najczęściej należy porównać cenę rzeczywiście zapłaconą z ceną która byłaby zapłacona na danym rynku bez naruszenia czy też porównać wartości na innym podobnym rynku geograficznym lub produktowym. Przenosząc powyższe na grunt sprawy Kärcher należy porównać ceny faktycznie uiszczone za zakupiony sprzęt z tymi, za które mogłyby być kupione gdyby nie było zmowy cenowej.
Po ustaleniu wartości szkody istnieje możliwość wytoczenia powództwa do sądu okręgowego wg siedziby sprawcy naruszenia bez względu na wartość przedmiotu sporu. Powództwo w sprawach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji można wytoczyć także przed sąd, przed którym toczy się już postępowanie o naprawienie szkody wyrządzonej przez to samo naruszenie prawa konkurencji.
Termin przedawnienia roszczenia z tytułu szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji wynosi 5 lat i liczony jest od zaprzestania naruszenia.