Katedra Prawa Cywilnego Uczelni Łazarskiego we współpracy z Automobil klubem Polski zorganizowała 28 października 2021 roku ogólnopolską konferencję prawno-techniczną poświęconą likwidacji szkód komunikacyjnych w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Konferencja została skierowana do serwisów samochodowych, biegłych sądowych, specjalistów ustawodawcy, pracowników naukowych z zakresu prawa i technologii, a także do prawników, adwokatów i radców prawnych zajmujących się tematem likwidacji szkód. Jednym z prelegentów był Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów, który przedstawił zagadnienia związane z przygotowaniem likwidacji szkody przez serwis na etapie przedsądowym. Na konferencji wystąpił także Stanisław Syguła w temacie dotyczącym napraw w warsztatach niezależnych.
Na konferencji poruszone zostały kwestie prawne, standardy orzecznicze i techniczne w zakresie przywrócenia stanu technicznego sprzed szkody, ale również kwestie dotyczące wpływu technologii producenta na kształt napraw powypadkowych oraz kwalifikacji uszkodzeń.
Pozostałe cele konferencji:
- sformułowanie 10 wniosków de lege ferenda dla ustawodawcy,
- przedstawienie standardów orzeczniczych, prawnych i technicznych w zakresie przywrócenia stanu technicznego pojazdu sprzed szkody,
- przeanalizowanie wymogów bezpieczeństwa i niezawodności pojazdu po naprawie a stosowanych rodzajów części zamiennych do jej wykonywania z uwzględnieniem ich jakości (OE, O, Q, P, PJ, PC, PT, Z),
- omówienie praktyki likwidacji szkód komunikacyjnych z perspektywy serwisów i poszkodowanych,
- przedstawienie rozwiązań dla problemów z wyznaczeniem utraty wartości handlowej korelujących z danymi z rynku,
- omówienie różnorodności wycen szkód i wartości pojazdów z uwzględnieniem charakterystyki sieci naprawczych,
Po konferencji zostatały powołane dwa zespoły robocze, które przygotują usystematyzowane kryteria stosowania części w naprawach powypadkowych pojazdów w zależności od ich jakości oraz zespół dla opracowania skryptu określającego standardy jakościowe dla opinii biegłych z zakresu motoryzacji.
Agenda spotkania dostępna w tym miejscu.