1 lipca 2023 roku został odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Wraz z tą datą powróciło wiele obowiązków zawieszonych na czas trwania pandemii, m.in. obowiązek pracodawcy do organizacji szkoleń BHP i kierowania pracowników na badania okresowe medycyny pracy.
Szkolenia okresowe BHP powinny odbyć się 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, zaś badania wstępne, okresowe i kontrolne w terminie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Przypomnieć należy, że wykonanie badań lekarskich jest obowiązkiem pracownika wynikającym z Kodeksu pracy, zaś w przypadku ich braku pracownik nie będzie dopuszczony do pracy na określonym stanowisku i nie ma prawa do wynagrodzenia. W przypadku dopuszczenia przez pracodawcę do pracy pracownika bez ważnych badań może ponieść konsekwencje finansowe od 1 000 zł do 30 000 zł. Taka sama kara grzywny grozi za naruszenie obowiązku zorganizowania szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazać również należy, że od 1 lipca 2023 roku pracodawca utracił możliwość udzielenia pracownikowi urlopu w terminie wskazanym przez pracodawcę, bez zgody pracownika i z pominięciem planów urlopowych urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni. W okresie trwania epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego pracownik był obowiązany taki urlop wykorzystać.