Możliwość składania wniosków o rejestrację pojazdów elektronicznie przez dealerów jest dostępna od 4 czerwca 2021 roku. 23 lipca 2021 roku zakończył się kolejny etap wdrażania narzędzia – od tego dnia proces jest usprawniony poprzez skrócenie drogi jaką przebywają dane niezbędne do rejestracji. Aktualnie dane z wniosku są automatycznie przekazywane do systemu SI Pojazd już w urzędzie starosty, co eliminuje konieczność dodatkowego przetwarzania danych przez organ, to znaczy jego „ręcznego” przepisywania. To duże ułatwienie, które być może pozwoli przezwyciężyć niechęć urzędników, która jest obecnie główną przeszkodą w wykorzystywaniu narzędzia przez dealerów w pełni.
SI Pojazd jest niczym innym jak systemem teleinformatycznym wykorzystywanym do obsługi rejestracji w starostwach i urzędach miast uprawnionych do rejestracji pojazdów. System ten przekazuje dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (która jest właścicielem narzędzia).
Należy przy tym zaznaczyć, że według informacji z KPRM Cyfryzacja, nie wszystkie organy rejestrujące pojazdy zakończyły pomyślnie proces konfiguracji skrytki technicznej ePUAP niezbędnej do wdrożenia nowego usprawnienia. Takich starostw jest 49. Starostwa, w których nie udało się poprawnie skonfigurować systemu, na sfinalizowanie ostatniego etapu mają czas jedynie do 12.08.2021 roku. Przed upływem tej daty można jednak ubiegać się w Departamencie Rozwoju Usług KPRM Cyfryzacja o informacje dotyczące tego czy konkretne starostwo jest już przygotowane do obsługi nowego systemu. Nadmienić należy, że nie wyłącza to możliwości składania wniosków do tych starostów, a różnicą jest jedynie to, że na miejscu urzędnik musi „ręcznie” wprowadzić dane do systemu.
Jednocześnie z uwagi na przekazywane przez dealerów informacje o problemach ze składaniem wniosków i rejestrowaniem pojazdów w trybie elektronicznym wyjaśniamy co następuje:
- Usługa rejestracji przez salon działa od 4 czerwca 2021 roku na terenie całego kraju, we wszystkich starostwach. Starostowie otrzymują wnioski za pomocą posiadanego dotychczas sprzętu i oprogramowania i nie potrzebują żadnego nowego ani nic konfigurować. Jeżeli dealer otrzymał urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP), to wniosek musiał dojść do skrzynki w starostwie i jest to tylko kwestia odnalezienia wniosku na skrzynce po stronie urzędu.
- Wnioski o rejestrację mogą dotyczyć wszystkich właścicieli pojazdów – zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych (w tym leasingów i RaC).
- Nie jest konieczne fizyczne okazywanie oryginałów dokumentów będących podstawą rejestracji. Cała rejestracja odbywa się na podstawie skanów – w formie elektronicznej i zdalnej. Zgodnie z art. 73c ust. 3 Prawa o ruchu drogowym, salon lub jego uprawniony przedstawiciel tego salonu składają wniosek o rejestrację pojazdu przy użyciu formularza elektronicznego udostępnionego w systemie teleinformatycznym wskazanym na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra do spraw informatyzacji. Formularz ten znajduje się tutaj. Z kolei zgodnie z art. 73c ust. 7 Prawa o ruchu drogowym złożenie formularza elektronicznego, o którym mowa w art. 73c ust. 3, stanowi potwierdzenie zgodności kopii dokumentów dołączonych do wniosku o rejestrację pojazdu z ich oryginałami. W związku z tym, żądanie przez urzędników przywiezienia i okazania oryginałów dokumentów jest nieuprawnione i nie może mieć miejsca. Rejestracja przez salon dostępna od 4 czerwca 2021 roku jest nowym narzędziem dostępnym wyłącznie dla autoryzowanych dealerów, nie należy jej mylić z dostępną wcześniej „rejestracją przez PWPW”, w której być może konieczne jest okazywanie dokumentów.
- Rejestracja pojazdu zarówno w trybie zwykłym jak i poprzez elektroniczną rejestrację przez salon powinna nastąpić niezwłocznie, co wynika z art. 35 §2 Kodeksu postępowania administracyjnego. W postępowaniu takim organ nie prowadzi postępowania dowodowego – rejestruje na podstawie dokumentów dostarczonych przez wnioskodawcę. Termin nie może zatem wynosić miesiąc (ani względnie „30 dni”). Rejestracja powinna być dokonana niezwłocznie także w trybie elektronicznym przez salon, ponieważ przepisy nie przewidują tu żadnego wyjątku. Wszelkie inne informacje są nieprawdziwe.