W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę.
Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 108, poz. 626), podmiotowi który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, przysługuje zwrot akcyzy na wniosek, złożony właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.
Przez szereg lat organy podatkowe przyjmowały nieprawidłową linię orzeczniczą, odmawiającą zwrotu akcyzy od samochodu osobowego zarejestrowanego czasowo w celu wywozu, w związku z jego nabyciem wewnątrzwspólnotowym, będącego następnie przedmiotem eksportu, uznając że rejestracja czasowa w celu wywozu auta jest równa „klasycznej” rejestracji stałej, co powoduje że nie ma spełnionej przesłanki „niezarejestrowania” samochodu z art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Było to o tyle niezrozumiałe, że podatek akcyzowy jest tzw. podatkiem konsumpcyjnym co oznacza, że objęte są nim towary, które są zbywane na rzecz klienta końcowego i przez niego „skonsumowane” a więc wprowadzone do używania zgodnie z ich przeznaczeniem. W przypadku samochodów rejestrowanych w ramach rejestracji wywozowej i opuszczających na jej podstawie terytorium RP ten warunek nie jest spełniony, ponieważ pojazd nie jest przeznaczony do używania w kraju, a celem rejestracji jest właśnie tylko i wyłącznie umożliwienie mu opuszczenia terytorium RP. Tym samym rejestracja taka nie powinna uniemożliwiać otrzymania zwrotu podatku akcyzowego.
Zmiana linii nastąpiła nieco ponad rok temu, po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 maja 2023 r. w sprawie C-105/22, w którym TSUE odróżnił rejestrację czasową pojazdu z urzędu stanowiącą część zwykłego procesu rejestracji, którego celem jest definitywne dopuszczenie pojazdu do ruchu na terytorium danego kraju, od rejestracji czasowej dokonanej na wniosek właściciela samochodu w celu umożliwienia wywozu pojazdu za granicę. Zgodnie z aktualną linią orzeczniczą czasowa rejestracja samochodu osobowego w celu jego przemieszczenia poza granicę kraju nie stanowi przeszkody do uzyskania zwrotu podatku akcyzowego.
Związek Dealerów Samochodów od lat aktywnie działał w celu zmiany tej sytuacji. W 2019 roku wystąpiliśmy do ówczesnego Ministra Finansów oraz do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców z prośbą o interwencję.
Na szczęście, teraz ta kwestia ma zostać uregulowana ustawowo, a nowy projekt zakłada wprowadzenie możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę.
O postępach prac nad projektem będziemy informować na bieżąco.