W poniedziałek 30 października 2023 w siedzibie Konfederacji Lewiatan przy udziale przedstawicieli ZDS i Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji oraz Centralnego Ośrodka Informatyki zaprezentowali postęp prac nad wprowadzeniem e-rejestracji pojazdów w Polsce.
W Polsce od 2021 roku obowiązuje rozwiązanie w postaci „rejestracji przez salon sprzedaży” pozwalające na zdalne rejestrowanie aut nowych bez wizyty w urzędzie. Jest ono dedykowane autoryzowanym dealerom i jest efektem wielu lat starań Związku Dealerów Samochodów. Nie cieszy się ono jednak w chwili obecnej dużym zainteresowaniem pracowników dealerów.
Nowa instytucja e-rejestracji miałaby przysługiwać nie tylko autoryzowanym dealerom, ale też m. in. firmom leasingowym. Przewidywałaby ona także dedykowane narzędzie łączące rejestrującego z urzędem, tak żeby wniosek nie oczekiwał na jego odczytanie przez wiele czasu, tak jak ma to miejsce teraz przy rejestracji przez salon sprzedaży. Kluczową kwestią jest także wprowadzenie elektronicznych CoC i bazy danych o pojazdach z których miałby korzystać nowy system. Wąskim gardłem dzisiejszego rozwiązania jest to, że pomimo że przepisy wprost stanowią, że wysłanie przez salon dokumentów przez ePUAP stanowi ich poświadczenie za zgodność z oryginałem, to wydziały komunikacji mimo to wzywają pracowników dealerów do okazania oryginałów.




