Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji “Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych OPP KRS 0000198280. Fundacja już od kilku lat współpracuje ze Związkiem Dealerów Samochodów na rzecz popularyzacji zasad bezpieczeństwa drogowego oraz wspiera akcję Karta Ratownicza w pojeździe.
Fundacja swoją opieką otacza ofiary wypadków komunikacyjnych, u których powstała niepełnosprawność to wstrząs zmieniający całe życie. Gdzie pojawia się wtedy poczucie zagrożenia, a zarazem bezradność wobec zaistniałej sytuacji zdrowotnej. Wynika to z silnych przeżyć emocjonalnych, załamania, rozpaczy, jakie towarzyszą utracie sprawności w wyniku przeżytego wypadku, gdzie trudno jest pogodzić się z utratą dotychczas pełnionych ról społecznych. Odczucia obawy przed niezdolnością do pracy, zmartwień o los swój i rodziny. Często lęki te przejawiają się w niechęci do kontynuacji leczenia.
Nagła niepełnosprawność powoduje, że ludzie Ci znacznie bardziej odczuwają niezrozumienie i obojętność ze strony innych ludzi, silniejszy lęk przed odrzuceniem i brakiem akceptacji z tego też względu mają problemy z dostosowaniem się do społeczeństwa. Nadto osoby niepełnosprawne odczuwające kryzys pustki społecznej dodatkowo zaczynają doświadczać kryzysu rzeczywistego związanego z trudnościami dnia codziennego. Jednak po krótszym czy dłuższym okresie adaptacji mimo swej niepełnosprawności zaczynają odczuwać silną potrzebę do normalnych kontaktów z innymi ludźmi.
Strategie działań Fundacji „Nadzieja” obejmują przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu między innymi obejmują działania z zakresu zdrowia, kultury i wypoczynku, w tym pełnego uczestnictwa w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym oraz rekreacji i turystyce. Rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych, a także rehabilitację leczniczą i leczenie uzdrowiskowe celem nabycia utraconej odporności organizmu.
Celem Fundacji jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności podopiecznych oraz rozwijanie umiejętności społecznych, wyrobienie zaradności życiowej, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań. Przekonanie, iż osoby niepełnosprawne mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz do korzystania na zasadzie równości z praw i obowiązków ustanowionych dla ogółu obywateli. Integracja osób niepełnosprawnych w środowisku oraz likwidowanie wszelkich barier psychologicznych, społecznych i fizycznych dyskryminujących te osoby. Istotą programu jest pobudzenie chęci do aktywnego życia, poprawa sprawności psycho-motorycznej, rozwój społeczny i likwidacja barier, czyli tworzenie środowiska fizycznego przyjaznego dla osób niepełnosprawnych. Wszystko to ma zwiększyć szanse osób niepełnosprawnych na możliwie niezależne, samodzielne, aktywne życie. Co za tym pociąga – ograniczenie liczby osób niepełnosprawnych całkowicie biernych, zależnych od opiekunów lub opieki instytucjonalnej.
Już teraz w imieniu Fundacji zapraszamy na V Ogólnopolski Konwent “Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego” |
Tegoroczna piąta edycja Konwentu, zaplanowana jest na 14-15 czerwca 2023 roku w Sali Warszawskiego Domu Technika NOT przy ul. T.Czackiego 3/5 w Warszawie. W trakcie konwentu nie zabraknie również przedstawicielstwa akcji Karta Ratownicza w pojeździe! |
W razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu z władzami Fundacji, jak również obserwowania profilu organizacji na Facebooku oraz zapoznania się ze stroną internetową.